Huawei, ikinci el pazarında oldukça zayıf

Huawei Nova 10

Yapılan araştırma Huawei modellerinin ikinci el pazarında hayli zayıf olduğunu ortaya koydu. Öyle ki aldığınız bir telefonu ertesi yıl yarı fiyatına bile satmanız mümkün olmuyor. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Akıllı telefon pazarındaki önemli isimlerden biri olan Huawei son dönemde büyük kayıplar yaşadı. Çinli üretici en büyük darbeyi de Google’dan yedi. Google servislerinin Huawei modellerinden çıkarılması, Çinli şirketin tüm planlarını allak bullak etti.

Huawei, en büyük Çinli rakibi lisans anlaşması imzaladı

Peki son yaşanan olaylardan sonra firmanın modellerindeki değer kaybı ne kadar oldu? Malum akıllı telefon pazarında özellikle üst segmentte önemli bir ikinci el pazarı mevcut. Dolayısıyla pek çok kişi üst segment telefon alacağı zaman ikinci el cihazlara da yönelebiliyor.

Bu anlamda bakıldığında Apple modellerinin çok daha az değer kaybettiğini söyleyebiliriz. Peki Huawei’nin değer kaybı ne kadar?

Huawei modelleri çok büyük değer kaybına uğradı

Huawei modelleri adeta alanın elinde kalıyor!

Yapılan bir araştırmaya göre şirket kısa sürede büyük bir değer kaybı yaşadı. Öyle ki geçtiğimiz yıl alınan bir modeli bu yıl değerinin yüzde 75 daha azına satılabiliyor. Aynı durum 2 yıllık modellerde daha da vahim. Keza 2 yıl önce alınmış bir cihazı hali hazırda asıl değerinin yüzde 87 altına satılıyor.

mobil fotoğrafçılıkta

Elbette bunlar yurtdışı verileri. Dolayısıyla Türkiye’deki fiyatları çok baz almamak gerekiyor. Çünkü ülkemizde döviz kurları sürekli yükseldiği için fiyatlar da bir şekilde dengeleniyor. Dolayısıyla değer kayıpları çok fazla hissedilmiyor.

Gran Turismo filminden ilk görüntüler paylaşıldı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir