Çin’den çıkıp dünyaya hükmeden akıllı telefon üreticileri


Akıllı telefon pazarı yavaş yavaş Çinli üreticilerin egemenliğine giriyor. Peki Çin’den gelip global sektöre hükmeden bu firmalar hangileri? İşte bu sorunun yanıtı.

Genel olarak Türk milletinde bir ön yargı vardır. O da Çin mallarının dayanıksız olduğu. Fakat Çin’in globalleşen dünyanın en büyük fabrikası olduğunu artık kabul etmemiz gerekiyor. Bugün bir teknoloji mağazasına girip aldığımız 10 ürünün 9’u Çin’de üretiliyor.

Elbette bir ürünün Çin’de üretiliyor olması, o ürünün Çin’de tasarlandığı anlamına gelmiyor. Örneğin Apple da pek çok ürününü Çin’de ürettiriyor. Fakat tüm ürünlerini kendi ülkesinde yani Amerika’da tasarlıyor.

Dünyanın en pahalı bilgisayarları için tıklayın

Özellikle akıllı telefon sektöründe boy gösteren üreticilerin pek çoğu, Çin ve Hindistan’da faaliyet gösteriyor. Sebep ise tamamen duygusal. Malum, nüfus oranı yüksek olan ülkelerde, işçilik maliyetleri düşük oluyor. Dolayısıyla üretim maliyetini düşürmek isteyen şirketler soluğu Çin’de alıyor.

Bir de madalyonun diğer yüzü var. Yani direkt olarak Çin’de faaliyet gösteren şirketler. Özellikle son dönemde bu şirketlerin ismini daha sık duymaya başladık.

Çinli akıllı telefon üreticilerinin global pazara açılmaları tanınırlıklarını da arttırdı. Peki Çin’den çıkıp, tüm dünyayı kasıp kavuran akıllı telefon üreticileri kimler? Bu yazımızda, sizlere Çin’in en önemli akıllı telefon üreticilerinden bahsedeceğiz. Böylece ülkemizde satışta olan hangi akıllı telefon markalarının Çin kökenli olduğunu da öğrenmiş olacaksınız.

Huawei

Şu aralar ülkemizde de hayli popüler olan Huawei, akıllı telefon pazarının zirvedeki isimlerinden biri. Şu aralar Samsung’un tahtına göz diken Çinli üretici, hali hazırda en çok telefon sevkiyatı gerçekleştiren ikinci şirket konumunda bulunuyor.

Bu arada dip not olarak hatırlatalım. Sektörde fiyat/performans anlamında güzel işler başaran Honor da Huawei’nin yan kuruluşlarından biri.


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin