İkinci el telefon alacaksanız iPhone alın!

iphone 14 ​

Yapılan araştırmalara göre Apple ürünleri değerini en iyi koruyan ürünler oldu. Özellikle iPhone 1 senenin ardından yalnızca yüzde 41 oranında değer kaybederek pazarın öncüsü oldu. Elbette bu rakamlar ABD için geçerli. Türkiye’de ise yeni aldığınız bir iPhone’u 1 yıl sonra üzerine kar koyarak satabiliyorsunuz.

İkinci el telefon alacaksanız iPhone alın! Aslında bunu zaten biliyorduk. Yani bizim çok da yabancı olduğumuz bir konu değil. Fakat sadece Türkiye’de değil. Diğer ülkelerde de Apple modelleri değerini en çok koruyan modeller oldu.

iPhone 15 Ultra 2

Araştırma sonuçlarına göre iPhone modelleri 12 ay sonunda yalnızca yüzde 41 değer kaybediyor. İkinci yılda ise değer kaybı yüzde 60’a çıkıyor. Elbette bu değerler yurtdışı verilerine göre oluşturulmuş.

2. elde değerini en iyi koruyan marka Apple oldu

İkinci el telefon alacaksanız iPhone alın!

Aynı araştırma sonuçlarına göre Samsung modelleri ilk 12 ayda yüzde 64 oranında değer kaybediyor. İkinci yılda ise bu oran yüzde 77’ye çıkıyor. Yani Apple’ın 2 senede kaybettiği değerden daha fazlasını Samsung modelleri 1 yılda kaybediyor.

Ülkemizde ise durum biraz daha farklı. Keza iPhone modelleri enflasyonun da etkisiyle çok fazla değer kaybetmiyor. Yani bakıldığı zaman geçtiğimiz yıl satışa sunulan iPhone 14’ün bu yılın son çeyreğinde 31 bin TL’nin de üzerine satılacağını ön görebiliriz.

iPhone 14 Pro kablosuz şarj sorunu yaşıyor

Diğer markalarda ise değer kaybı biraz daha yüksek oluyor. Elbette bu değer hiçbir zaman yurt dışındaki ile kıyaslanacak seviyelere çıkamıyor. Dip not olarak belirtelim. Bu araştırmaya göre en çok değer kaybı yaşayan modeller Huawei imzası taşıyor. Bu da çok şaşırtıcı değil.

PlayStation 5’in stok problemleri çözüldü


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir