Ana SayfaAkıllı TelefonHTC kan kaybetmeye devam ediyor! Durum hiç iyi değil!

HTC kan kaybetmeye devam ediyor! Durum hiç iyi değil!

Bir zamanlar akıllı telefon pazarının iddialı isimleri arasında yer alan HTC, kan kaybetmeye devam ediyor. Tayvanlı teknoloji şirketi büyük bir işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Akıllı telefon sektörünün önemli isimlerinden biri olan HTC zarar etmeye devam ediyor. Günümüzden bir 5 – 6 yıl öncesine kadar, Tayvan’ın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olarak gösterilen HTC, son dönemde fazlasıyla zarar etmeye başladı. Akıllı telefon bölümünün önemli bir kısmını Google’a satan Tayvanlı üretici, mobil bölümünde de büyük işten çıkarmalara hazırlanıyor.

HTC için artık yolun sonu gelmiş olabilir

Geçtiğimiz Haziran ayın ait finansal verilerin ortaya çıkmasıyla birlikte, HTC’nin giderek kötüleşen durumu da net bir şekilde gözler önüne serilmiş oldu. Tayvanlı teknoloji şirketi, geçtiğimiz Haziran ayında yalnızca 62 milyon euro’luk gelir elde edebildi. Bu bağlamda şirketin gelirleri bir önceki aya oranla yüzde 9 oranında azalmış oldu.

Asıl büyük daralma ise yıllık bazda gerçekleşti. Tayvanlı üretici geçtiğimiz yılın Haziran ayında 192 milyon euro’luk gelir elde etmişti. Bir sene sonra gelinen noktada ise gelirler yüzde 67 oranında azalarak 62 milyon euro’ya geriledi. Basit bir hesaplamayla, Tayvan merkezli şirketin yalnızca 1 senelik zaman diliminde gelirlerinin 3’te 2’sini kaybetmiş durumda.

Geçtiğimiz yıl Pixel üretimini gerçekleştiren akıllı telefon bölümünü Google’a satan Tayvanlı şirket, mobil bölümde de önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda çalışanların yüzde 22’sinin işine son verileceği de sızdırılan bilgiler arasında.

Nokia 5.1 Plus fiyat ve çıkış tarihi belli oldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU