Ana SayfaGenelHTC çok uzun bir süre sonra kar etti

HTC çok uzun bir süre sonra kar etti

Teknoloji sektörünün öncü isimlerinden biri olan HTC, hayli uzun bir sürenin ardından tekrardan kara geçti. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

Çinli akıllı telefon üreticilerinin global pazara açılması, sadece Samsung ve Apple gibi zirvedeki isimleri etkilemedi. 4 – 5 yıl öncesine kadar sektörde önemli konumda yer alan HTC, LG ve Sony gibi isimler de bu yükselişten olumsuz yönde etkilenen isimler arasındaydı.

Özellikle Tayvan’ın öne gelen teknoloji şirketlerinden biri olan HTC, son yıllarda hayli fazla kan kaybetti. Öyle ki şirket yetkilileri bir ara Google ile masaya oturmak zorunda kaldılar.

Elbette Tayvanlı üreticinin bu kadar çökmesinde kendi suçu da yok değil. Zira HTC’nin Apple vari uyguladığı katı fiyat politikası, satış rakamları bazında başarısızlığın temel unsuru oldu.

Özellikle Snapdragon 820 ile ısınma sorunları yaşayan One M9 modeli sonrasında, Tayvanlı üretici belini doğrultamamıştı.

HTC uzun süre sonra kasasını doldurdu

Son yıllarda sürekli zarar eden şirket, geçtiğimiz yıl sürpriz bir şekilde kara geçti. HTC’den yapılan açıklamada şirketin 4. çeyrekte 143 milyon dolarlık brüt kara imza attığı belirtildi. Elbette bu kar marjının sadece telefonlardan gelmediğini hatırlatmak gerekiyor. Zira Tayvanlı şirket Vive isimli sanal gerçeklik gözlüğüyle önemli bir müşteri potansiyeline sahip.

Sonuç olarak bu kar marjı şirket içerisindeki bazı kararların gözden geçirilmesini sağlayacaktır. Nitekim HTC’nin önümüzdeki yıl da faaliyetlerine devam edeceği kesin görünüyor.

A101 haftaya çok ucuza telefon satacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting