Hindistan’da nadir kuş gribi vakası doğrulandı

Hindistan'da nadir kuş gribi vakası doğrulandı

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Hindistan’da beş yıl içinde kuş gribiyle enfekte olan ilk insan vakası görüldü. İşte tüm detaylar.

Küresel sağlık kurumu Salı günü yaptığı açıklamada, Batı Bengal eyaletindeki bir çocukta kuş gribi H9N2 virüsünün “nadir” enfeksiyonunun tespit edildiğini söyledi. Bu, Hindistan’ın DSÖ’ye bildirdiği kuş gribiyle enfekte bir insanla ilgili ikinci vaka. İlki 2019’daydı. Batı Bengal’deki çocuk, Şubat ayında inatçı ciddi solunum sorunları, yüksek ateş ve karın krampları nedeniyle yerel bir hastanenin pediatrik yoğun bakım ünitesine kaldırıldı ve üç ay sonra taburcu edildi. DSÖ, “Çocuk iyileşti ve hastaneden taburcu edildi” dedi. Raporlama sırasında ailede, mahallede veya vakanın bulunduğu sağlık kuruluşlarındaki sağlık çalışanları arasında solunum yolu hastalığı belirtileri bildiren bir kişi bile yoktu.”

Hindistan'da nadir kuş gribi vakası doğrulandı

Ancak BM kurumu, “bu virüsün farklı bölgelerdeki kümes hayvanlarında dolaşan en yaygın kuş gribi virüslerinden biri olması nedeniyle insanlarda başka sporadik vakaların meydana gelebileceği” konusunda uyardı. Dört yaşındaki çocuğun “evde ve çevrede kümes hayvanlarına maruz kaldığı” bildirildi. Sağlık kurumu, kuş gribinin insanlara öncelikle enfekte hayvanlarla doğrudan temas veya kontamine ortamlarla dolaylı temas yoluyla bulaştığını söyledi. “Orijinal konakçıya bağlı olarak influenza A virüsleri kuş gribi, domuz gribi veya diğer hayvan gribi virüsleri olarak sınıflandırılabilir.” Gribin güçlülüğü ile ilgili ise henüz bilgi yok.

Assassin’s Creed Shadows’tan 13 Dakikalık Oynanış Videosu Yayınlandı