Ana SayfaGenelGoogle yayıncılar için para ödeyecek

Google yayıncılar için para ödeyecek

Alphabet (GOOGL.O) birimine göre Google, Almanya, Fransa ve diğer dört AB ülkesindeki 300’den fazla yayıncıya haber yapmaları için ödeme yapmak üzere anlaşmalar imzaladı ve şirket, Reuters’e verdiği demeçte, başka habercilerin de  işe başlamasını kolaylaştıracak bir araç sunacağını söyledi.

Google yayıncılar için para ödeyecek. Çarşamba günü kamuoyuna duyurulacak haber, üç yıl önce Google ve diğer çevrimiçi platformların müzisyenlerin, sanatçıların, yazarların, haber yayıncılarının ve gazetecilerin çalışmalarını kullanabilmeleri için ödeme yapılmasını gerektiren önemli AB telif hakkı kurallarının kabul edilmesinin ardından geldi.

Google yayıncılar

Google‘ın en sert eleştirmenleri arasında yer alan haber yayıncıları, uzun süredir hükümetleri çevrimiçi platformların içerikleri için adil bir ücret ödemesini sağlamaya çağırıyor. Avustralya geçen yıl bu tür ödemeleri zorunlu hale getirirken, Kanada geçen ay benzer bir yasa çıkardı.

Google yayıncılar

Google yayıncılar için para ödeyecek

Haber ve yayın ortaklıkları direktörü Sulina Connal, “Şimdiye kadar Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda’da 300’den fazla ulusal, yerel ve uzman haber yayınını kapsayan ve daha birçoklarının geleceğini tahmin ettiğimiz anlaşmalarımız var.” açıklaması yaptı. Yayıncılara ne kadar ödemeye yapılacağı ise henüz belli değil.

Google yayıncılar

Connal yayınladığı yazıda “Şu anda Almanya ve Macaristan’dan başlayarak ve önümüzdeki aylarda diğer AB ülkelerine sunulmak üzere binlerce daha fazla haber yayıncısına teklif sunmak için yeni bir aracın piyasaya sürüldüğünü duyuruyoruz.” dedi. Bu grubun üçte ikisi, Der Spiegel, Die Zeit ve Frankfurter Allgemeine Zeitung gibi Alman yayıncılardan oluşuyor.

Dolar 16 TL’ye gidiyor! Otomobil fiyatları ne olacak?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting