Ana SayfaGenelDolar 16 TL'ye gidiyor! Otomobil fiyatları ne olacak?

Dolar 16 TL’ye gidiyor! Otomobil fiyatları ne olacak?

Doların 15 TL’yi geçtikten sonra hızlı bir şekilde 16 TL’ye yönelmesi otomobil fiyatlarının da artmasına zemin hazırladı. Peki otomobil etiketleri doların artışından nasıl etkilenecek? İşte detaylar.

Dolar 16 TL’ye gidiyor! Otomobil fiyatları ne olacak? Kısa süre önce patlak veren Rusya Ukrayna savaşıyla birlikte pek çok sektördeki dengeler değişti. Türkiye’de uzun süredir 14 TL dolaylarında sabit kalan dolar bir anda 15TL’nin üzerine çıktı. Peki otomobil fiyatları buna bağlı olarak artacak mı?

Otomobil fiyatları

Bu soru işaretlerinin temel nedeni ise dolar kurundaki yükseliş diyebiliriz. Uzun süredir 14.5 TL civarlarında seyreden dolar, savaş haberiyle birlikte önce 14.75 TL seviyesine çıktı. Sonrasında kademeli olarak 14.2 TL seviyelerine çekilen dolar tekrardan yükseldi ve 15.35 TL’yi gördü. Biz bu haberi yazdığımız sırada dolar 15.35 seviyelerinde işlem görmeye devam ediyordu.

Otomobil fiyatları

Dolar 16 TL’ye gidiyor! Otomobil fiyatları ne olacak?

Doların ve Euro’nun artmasıyla birlikte otomobil fiyatları da direkt olarak artabilir. Bu da bazı otomobillerin tekrardan bir üst ÖTV dilimine geçmesine zemin hazırlayacaktır. Böyle bir durumda ÖTV matrah düzenlemesi ile gelen indirimler de ortadan kalkacaktır. Yani önümüzdeki ay bazı otomobillerde 50 bin TL ve üzeri zamlar görürsek bizim için çok da şaşırtıcı olmayacaktır.

Otomobil fiyatları

Elbette dolar ve euro’nun düşmesi halinde bu risk ortadan kalkacaktır. Yani şu anda önemli olan döviz kurlarını belli seviyelerde tutabilmek. Eğer bu seviyelerin üzerine çıkılırsa alarm zilleri çalmaya başlar.

Netflix reklam destekli plan bu yıl gelebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting