Ana SayfaGenelGoogle Çeviri dil desteğini arttırıyor!

Google Çeviri dil desteğini arttırıyor!

Google çarşamba günkü I/O 2022 geliştirici konferansı sırasında Çeviri aracına 300 milyondan fazla insanın konuştuğu 24 yeni dil desteği ekleyeceğini duyurdu.

Google Çeviri dil desteğini arttırıyor! Yeni kullanıma sunulacak bu diller arasında Sanskritçe, Tsonga ve Sorani Kürtçesi bulunuyor. Yeni eklemelerden biri olan Assam dili, Kuzeydoğu Hindistan’da yaklaşık 25 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Bir diğeri olan Dhivehi ise Maldivler’de yaklaşık 300.000 kişi tarafından konuşuluyor.

Google Çeviri

Google CEO’su Sundar Pichai’ye göre, bu eklemeler, şirketin 300 milyondan fazla kişinin konuştuğu dilleri kapsamasına olanak tanıyor ve Translate tarafından desteklenen toplam dil sayısını 133’e çıkartıyor.

Google Çeviri dil desteğini arttırıyor!

Google Çeviri

Pichai, eklemeyi, Google’ın çeviri algoritmasının, daha öncesinde bir örneğini görmeden metnin bir bölümünü nasıl çevireceğini öğrendiği yer olan yeni tek dilli AI öğrenme yaklaşımına bağlıyor. Etkinlik sırasında yayınlanan bir blog gönderisinde Google, yaklaşımlarının henüz mükemmel olmadığını kabul etmekle birlikte İspanyolca ve Almanca gibi dillerle aynı deneyimi sunabilmesi için teknoloji üzerinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Google Çeviri

Google, Çeviri uygulamasına en son 2020 yılında Kinyarwanda, Odia, Tatar, Türkmen ve Uygurca dillerini desteklemek üzere bir güncelleme yayınladığında önemli sayıda dil eklemişti. Google’ın işi hala zor. Dünya çapında 7.151’den fazla aktif olarak konuşulan dil olduğu tahmin ediliyor. Yine de, bugün yapılacak bu eklemeler, insanların başka türlü yapamayacakları durumlarda iletişim kurmalarına yardımcı olabilir.

TikTok çılgınlığı Uluslararası Uzay İstasyonu’na da ulaştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting