Ana SayfaGenelGoogle Rusya baskısı altında: Yeni yasaklar gelebilir

Google Rusya baskısı altında: Yeni yasaklar gelebilir

Google Rusya baskısı nedeniyle zor durumda kalıyor. Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden bir tanesine önemli ölçüde baskı yapıldığı ifade ediliyor. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Arama motorları içerisinde Google çok farklı bir yere sahip. Neredeyse her şeyin bu platform üzerinden yürütüldüğü söylenebilir. Fakat son dönemlerde hiç istenmeyen gelişmeler yaşanıyor. Google en fazla Rusya ve Çin ile uğraşmak zorunda kalıyor. Küresel çapta ise sosyal medya platformları böyle bir baskı altında diyebiliriz.

Gelen son detaylara göre Rusya, Google yetkililerine yasal bir uyarı gönderdi. Bu uyarıda rahatsız olunan kimi detaylara yer verildi. Öncelikle Rusya bazı içeriklerden fazlasıyla rahatsız. Ülkede bu içeriklerin kaldırılması ile ilgili yetkililer tarafından Google üzerinden baskı yaratılıyor.

Google Rusya baskısı sonuçlanacak mı?

Yazılım devi Google, Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu tarafından sıklıkla zor durumda bırakılıyor. Web sitelerinin yüzde 30 gibi bir bölümü henüz Google platformundan kaldırılmadı. Rusya Google web sitesinden bazı içeriklerin kaldırılmasını talep etmişti.

Google Rusya baskısı

Aslına bakacak olursak bu ülke tarafından yapılan başvuruların ana kaynağı diğerleri ile neredeyse aynı. Onlara göre terörist ve aşırılık yanlısı örgütler web sitelerini kullanıyor. Ayrıca çocuk istismarına yönelik bazı içerikler var. Tüm bunlar nedeniyle Google platformunda yer alan bazı içeriklerin kaldırılması talep ediliyor.

Facebook Rusya yüzlerce sahte Instagram hesabını çökertti!

Google konuyla ilgili henüz herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak platformun ceza alma ihtimali son derece yüksek. Ayrıca erişim engeli bile gelme olasılığı var. Peki siz Google ile ilgili yapılan bu baskı hakkında ne düşünüyorsunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU