Ana SayfaAndroidGoogle Play Store Rus yapımı uygulamaları yasaklıyor

Google Play Store Rus yapımı uygulamaları yasaklıyor

Rusya-Ukrayna savaşı yüzünden yaptırımlarını sürdüren Google, bundan sonra Google Play Store’da Rus geliştiricilere ait ücretli uygulamalara izin vermeyecek.

Rusya’nın Ukrayna istilası devam ederken, başta ABD olmak üzere batı ülkelerinden de Rusya’ya karşı yaptırımlar gelmeye devam ediyor. Rusya’ya yaptırımlara bir yenisini de Google ekledi. Rusya-Ukrayna savaşı başladığı ilk günlerde Rusya’daki kullanıcıların Google Play’de alışveriş yapmasını yasaklayan Google, böylece ülkedeki hizmetlerini büyük ölçüde sınırlandırmıştı. Rusya hükumeti de buna bir cevap olarak ülkede Google News’ü yasaklamıştı. Ancak Google’ın Rusya’ya karşı yaptırımları bununla sınırlı kalmadı. Amerikalı internet devi şimdi de Rus uygulama geliştiricilerine karşı kritik bir hamle yaptı.

Rus geliştiriciler tarafından Android kullanıcılarına sunulan ücretli mobil uygulamalara ve oyunlara, bundan sonra Google Play Store’da izin verilmeyecek. Üstelik sadece bununla da kalınmayacak. Rus geliştiricilerin uygulamalarının artık güncelleme sunması da yasaklanacak.

Google, Rusya'da Play Store ve YouTube ödemelerini duraklattı

Google’ın bu kararı şimdilik sadece ücretli uygulamaları ve oyunları kapsıyor. Ücretsiz uygulamalarda Rus geliştiricilerin içeriklerine şimdilik izin veriliyor. Ancak gidişata bakılırsa yakında onların da yasaklanması çok da şaşırtıcı olmayacaktır.

Bu kararının Android kullanıcılarını kötü etkilemesini istemeyen Google, bu yasaktan etkilenen uygulama geliştiricilerine, uygulamalarını bir süre için ücretsiz sunma hakkı tanıyor. Ayrıca ödemeleri yasak sonrasına kalacak şekilde erteleme seçeneği de masada. Ancak her iki seçenekte de bu yasak kalkana kadar Rus uygulama geliştiricileri Google Play Store’dan gelir elde edemeyecek.

Netflix elindeki filmlerin neredeyse yarısını kaybetti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting