Google, Gboard’a yapay zeka eklemeyi planlıyor

gg

Google son dönemde ChatGPT ve Microsoft’un oluşturduğu rekabetle mücadele ediyor. Yapay zekalı arama motoruyla birlikte yeni bir dönem başlayacak. Bildiğimiz klasik arama motoru değişecek. Google’ın bu sene odak noktası tabii ki yapay zeka. Görünüşe göre teknoloji devi popüler uygulaması Gboard’a Imagen’ı ekleyebilir. Böylece kullanıcılar birkaç tanım yazarak görsel oluşturabilirler. Detaylara yakından göz atalım.

9to5Google yakın zamanda bir APK’ya (Android Package Kit) tersine mühendislik yaparak içindeki kodları ortaya çıkardı. Gboard’un 12.7.05.507749191 numaralı son beta sürümünde, Imagen Keyboard’un yer aldığı kod satırları bulundu. Kaynağa göre Imagen özelliği, pano ve tek elle kullanım modunun yer aldığı kısımda bulunacak.

Imagen tam olarak nedir? Imagen, metinden görsele yapay zeka modellerinden biri. Girdiğiniz kelimelere göre görsel oluşturuyor. Şirket, bu noktada yine ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI ile rekabette. Çünkü OpenAI’nin DALL-E 2 adında metinden görsel oluşturan yapay zeka aracı var. Fakat Google’ın araştırmasına göre Imagen’ın oluşturduğu görseller DALL-E’ye göre daha fazla tercih edilmiş.

google

Şunu da belirtelim, tersine mühendisliklerde keşfedilen özellikler halen geliştirme aşamasında olan özellikler. Bu yüzden Imagen’ın bir sonraki güncellemeyle Gboard’a gelip gelmeyeceği belli değil.

Google’ın şu anda geliştirme aşamasında olan 20’den fazla yapay zeka ürünü var. Bunlar arasında dikkat çekici olanlar var. Mesela yeni bir video edit uygulamasından ve duvar kağıtları oluşturan yapay zeka aracından söz ediliyor (Bu yapay zeka sadece Pixel telefonlara özel olabilir). Diğer yandan ChatGPT’ye rakip olarak geliştirilen Bard var. Fakat Bard için işler pek yolunda gitmedi ve ilk demosunda hata yaptı. İsimsiz farklı bir kaynak Bard’ın sadece buzdağının görünen yüzü olduğunu ve Google X Araştırma Geliştirme departmanında çok daha iyi bir yapay zeka aracının geliştirildiğini söyledi.

Yapay zeka fakirlere doktorluk yapacak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir