Google Firması LG’nin Teklifini Kabul Etmedi

go

Google firması akıllı telefon pazarında Motorola firmasıyla ABD odaklı çalışırken, Samsung ve LG gibi firmalar aracılığıyla geniş çaplı pazarlara ortaklaşa açılıyor. Daha önce Samsung firmasıyla ortaklaşa üretilen Nexus telefonlarının ismi Galaxy Nexus diye anılmıştı. Ama LG firmasının G akıllı serisiyle Nexus aynı ad altında anılmadı. Bunun nedeni….

Google firması Samsung ile girdiği ortak Nexus üretiminde Samsung firmasının verdiği teklifi kabul ederek, Galaxy Nexus denmesini onaylamıştı. Buda telefonun sadece Samsung’a özdeş olmasını sağlamıştı. Google daha sonra yaptığı hatayı gördü ki, bir sonraki firmayı gene Kore’nin teknoloji devlerinden LG firmasını seçerek, hatasını telafiye gitti. Ancak LG firması da beraber üretilen Nexus 5 akıllı cihazı için önüne G isminin getirilerek, Nexus 5 G olarak isim teklifi yaptı. Ancak Google bunu kabul etmedi.

go

Şimdi piyasada bulunan Nexus 5 telefonları, LG tarafından verilen teklif kabul edilseydi, Nexus 5 G olabilirdi. Aslında sonunda ki G ibaresi, Google firmasının baş harfi olması dolayısıyla, Google özdeşleşen bir telefon daha rahat olabilirdi gibi. Ama LG dendiğinde akla G modeli telefonları geliyor. Oradaki G harfinin Google’nin G’si mi? Yoksa LG’nin G’si olduğunu anlamak güç olabilirdi herhalde. Neyse ki kimse bunlara bakmıyor. Fiyata ve kaliteye bakıyor.