Samsung Galaxy S23 ve S24 Exynos işlemci kullanmayabilir

Samsung Galaxy S23

Samsung, Exynos yonga setlerini daha da güçlendirmek için birkaç yıl yeni işlemci çıkarmayabilir Galaxy S23 ve S24’te Exynos yerine Snapdragon kullanabilir.

Bildiğiniz gibi Samsung son dönemde çıkardığı amiral gemisi akıllı telefonlarında genelde kendi geliştirdiği mobil işlemcisi Exynos’u tercih ediyor. En yeni Snapdragon yonga setleriyle yarışabilecek kabiliyette olan Exynos yonga setleri, Samsung ürünleriyle çok daha iyi entegre olarak Samsung telefonların performansını daha da yukarı taşıyor. Ancak Samsung getirdiği bu entegrasyon avantajına rağmen Exynos yonga setlerinden bir süreliğine vazgeçebilir. Bunun sebebi ise şirketin Exynos işlemcileri daha da gelişmiş hale getirmek istemesi.

Apple’ın Silicon M1 yonga setiyle neredeyse bilgisayar CPU’ları ile yarışacak bir işlemci sunmasının ardından en büyük rakibinin arkasında kalmamak için harekete geçen Samsung, “Deam Platform One Team” adını verdiği bir ekip kurdu. Yaklaşık 1000 kişiden oluşacak bu ekip, Apple’ın en yeni işlemcileriyle yarışabilecek kadar güçlü bir Exynos yonga seti geliştirecek. Ancak bunu yapabilmesi için ekibe 2025 yılına kadar zaman tanınacak.

samsung

Exynos ekibinin önümüzdeki iki üç yıl tüm dikkatlerini bu yeni nesil Exynos işlemciye verecek olmaları, önümüzdeki bir kaç yıl içinde çıkacak Samsung telefonlar için yeni Exynos işlemci üretilmesini imkansız hale getirebilir. Bu yüzden Samsung Galaxy S23 ve Galaxy S24’ün Exynos dışında bir yonga seti kullanabileceği söyleniyor.

Peki Galaxy S23 ve Galaxy S24 Exynos yerine ne kullanacak? Bu sorunun cevabının Qualcomm Snapdragon yonga setleri olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Sonuçta Apple ve Samsung’dan sonra en güçlü yonga setlerini Qualcomm üretiyor. Bu yüzden Samsung’un Galaxy S23’te kendi işlemcisini kullanamadığı takdirde Snapdragon’a yöneleceği tahmin ediliyor. Ayrıca normalde Exynos işlemci kullanacak diğer telefonlar da önümüzdeki bir kaç yıl Snapdragon kullanmak zorunda kalacak.

Gears of War 6 mı geliyor?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir