Ana SayfaGenelWindows 11, bu yılın sonunda üçüncü taraf widget'ları sunacak

Windows 11, bu yılın sonunda üçüncü taraf widget’ları sunacak

Windows 11 widget’ları önümüzdeki aylarda daha kullanışlı hale gelebilir. Microsoft, Build geliştirici konferansında, işletim sisteminin bu yıl üçüncü taraf uygulamalar için widget’ları desteklemeye başlayacağını açıkladı. İşte detaylar.

Geliştiriciler, Microsoft’un Uyarlanabilir Kartlar platformunu kullanarak Win32 uygulamaları ve aşamalı web uygulamaları için widget’lar oluşturabilecekler. Microsoft’un Windows ve cihazlar baş ürün sorumlusu Panos Panay, “Bugüne kadar widget’larla ilgili müşteri geri bildirimlerinden güç alıyoruz. İnsanlar, kendileri için  önemli olan içeriğe akışlarını bozmadan sorunsuz bir şekilde hızlı erişimin keyfini çıkarmalı” ifadelerini kullandı. Microsoft, geçen yıl Windows 11 sistemini piyasaya sürdüğünde daha önce Windows 7’de görünen widget’ları geri getirdi. Ancak, widget’ları özel bir düğmenin arkasına sıkıştırıldı. Her durumda, o kadar da yararlı bir etki yapamadılar.

Windows 11, bu yılın sonunda üçüncü taraf widget'ları sunacak

Microsoft’un kendi uygulamaları aracılığıyla sunmadığı bazı bilgileri bir bakışta sağlayabilmeleri için üçüncü taraf geliştiricilere widget’lar açmak kullanışlı olabilir. Örneğin, sonunda Twitter zaman çizelgenizi veya WhatsApp mesajlarınızı bir pencere öğesinde görebilirsiniz. Şirket, kısmen istismar edilebilecekleri için Windows 7’deki widget’ları kapattı. Microsoft, henüz Windows 11 üzerinde üçüncü taraf widget’ların nasıl çalışacağı hakkında çok fazla ayrıntı açıklamadı. Son yıllar Microsoft için oldukça hareketli oldu diyebiliriz. Şirket hem yenilikleri sunup hem de mevcut bünyesini geliştirmeye son hız devam ediyor. Bu kapsamda yeni widgetlar da sunulmaya ve mevcut uygulamalar geliştirilmeye devam ediyor.

Google Asistan artık Samsung Galaxy Watch 4’te mevcut

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting