FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried mahkemede: “Suçsuzum”

sam bankman fried

Kripto para yatırımcılarını milyarlarca dolar zarara uğratan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, mahkemede “Suçsuzum.” dedi.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yılın son aylarında büyük bir kripto çöküşü daha yaşandı. Bu seferki çöküşün sorumlusu ise en popüler kripto borsaları arasında yer alan FTX oldu. Kripto milyarderi olarak üne kavuşan Sam Bankman-Fried’in kurucusu olduğu şirket, deyim yerindeyse bir günde battı. İflasından sadece birkaç hafta öncesine öncesine kadar değeri 32 milyar dolar olarak gösterilen FTX, işin arkasındaki düzenbazlığın ve şirket yönetiminin zimmetine para geçirdiğinin ortaya çıkmasının ardından hızla değer kaybetti ve sonunda da iflasını açıkladı. Kendisi batarken çok sayıda kripto yatırımcısını da beraberinde götürdü.

FTX çöküşü sonrası hem milyarlarca dolar para kaybeden yatırımcılar hem de finans denetim kurumları bu vurgununun sorumlularını aramaya başladı. Elbette listenin başındaki isim Sam Bankman-Fried oldu. İflas kararının ardından Bahamalar’a kaçan Bankman-Fried, kısa süre önce Bahamalar’da tutuklandı ve ABD’ye iade edildi.

Hatırlarsanız bundan birkaç gün sonra da Bankman-Fried, zimmetine geçirdiği milyarlarca dolara karşılık sadece 250 milyon dolar kefaletle serbest kaldı. Haliyle bu karar tepkileri de beraberinde getirdi. Ödediği kefaletle tutuksuz yargılanan Bankman-Fried, bugün yargıç karşısına çıktı. ABD yardı sisteminde gelenek olduğu üzere sanığa, yani Bankman-Fried’e suçları sayıldı ve bu suçları kabul edip etmediği soruldu. Bu noktada Bankman-Fried ya suçunu kabul edip ceza indirimi için pişmanlığını dile getirecekti, ya da “suçsuzum” deyip mahkeme süresince suçsuzluğunu savunacaktı. Sam Bankman-Fried tercihini ikincisinden yana kullandı ve “Suçsuzum.” dedi. Görünen o ki kripto dünyasını uzun soluklu ve bol tartışmalı bir mahkeme süreci bekliyor.

FTX

Şirketin iflasıyla sonuçlanan süreç, CoinDesk’te yayınlanan bir makaleyle başladı. CoinDesk tarafından hazırlanan makale, FTX’in en büyük yatırımcıları arasında gösterilen, yine Sam Bankman-Fried’in kurucusu olduğu Alameda Research’ün şirkete yaptığı yatırımı FTT’yle, yani şirketin çıkardığı kendi kripto parasıyla yaptığını ortaya çıkardı. Yani şirket FTT’nin değerini şişirmek için 5 milyar dolarlık asılsız bir yatırım göstermişti. Bu yatırımın reel bir karşılığı yoktu. Bu tezgahın ortaya çıkmasının ardından Binance, elindeki bütün FTT tokenlarını satacağını açıkladı. İşte çöküşü kaçınılmaz hale getiren de bu açıklama oldu. İnsanlar Binance’in izinden gidip FTT tokenlarını paraya çevirmeye çalışınca tüm piramit çöktü ve FTX’in gerçekte söylendiği gibi bir değeri olmadığı ortaya çıktı. Olan FTT’ye milyarlarca dolar yatırım yapan yatırımcılara oldu.

Fortnite, iPhone’a geri dönüyor