Foxconn Apple fabrikasından çıkardığı işçilere tazminat teklif etti

fx 1

Foxconn fabrikasında geçtiğimiz günlerde işçi çıkarımları nedeniyle başlayan protestolar devam ediyor. Son gelen haberlere göre firma çalışanlara protestoları durdurmaları için para teklif etti.

Foxconn Çin’deki pandemi nedeniyle çalışmalarını askıya almış durumda. Durum böyle olunca geçtiğimiz günlerde 100’den fazla işçiyi işten çıkarmıştı. Bunu neticesinde de işçiler bir nevi ayaklanma çıkardı. Proestolar ile başlayan olaylarda çok sayıda işçi yaralandı. Son olarak Foxconn, işçilere protestoları durdurmaları ve fabrikayı terk etmeleri için 1.400 dolar teklif ettiği ortaya çıktı.

Foxconn

Olayların tırmanmasının ardından Foxconn, protestoları bitirmek için harekete geçti. Şirket, tesisteki protestoları sona erdirmek amacıyla işçilere 1.400 dolar anlaşma teklif etti. Bu tutar işçilerin yaklaşık iki aylık maaşına denk geldiğini belirtelim.

Foxconn, fabrikadaki görevlerinden ayrılmayı kabul eden işçilere 1.120 $ ve tesisten ayrılmak üzere otobüse bindikten sonra  280 $ daha teklif etti. Teklif, şirketin insan kaynakları departmanı tarafından kısa mesaj gönderilerek yapıldı. Ancak işçilerin isyanına ilk etapta neden olan sorun, zaten ertelenen ikramiye ödemeleriydi. Dolayısıyla çalışanların teklifi kabul edip etmediği bilinmiyor. Yine de Apple tedarikçisi, paylaşımdaki yanlış iletişimin ‘teknik bir hatadan’ kaynaklandığını iddia ederek özür diledi.

Fabrika Çin’in katı “sıfır covid” politikası nedeniyle bir covid salgınının ardından Ekim ayında kilitlenmek zorunda kaldı. Şirket o zamandan beri montaj hattı işçilerinin fabrika çevresinden ayrılmasını engelledi ve işçileri yemeklerini yemekhanede yemek yerine yurt odalarında tüketmeye zorladı. Hatta kısıtlamalardan bıkan bazı çalışanlar fabrikadan gizlice kaçarak istifa etti.

Honor Pad V8 Pro Aralık ayında piyasaya sürülecek