Foxconn Sharp’ı satın mı alacak?

Foxconn Sharp

Foxconn Sharp’ı satın alma iddiası ile gündeme geldi. Çinli şirket Foxconn, Japon teknoloji devlerinden biri olan Sharp’ı satın alabilir.

İlginç bir satın alma haberi ile karşınızdayız. Bu sefer haberimizin konusu olan şirketler Foxconn ve Sharp. Foxconn yıllardır kötü çalışma koşulları ile gündeme gelen ve Apple için montaj servisi veren dev bir tesis. Ancak firma sadece montaj tesisi olarak değil aynı zamanda bir elektrik üreticisi olarak da faaliyet gösteriyor.

Diğer tarafta ise Sharp bulunuyor. Dünyanın en köklü ve büyük ekran paneli üreticilerinden biri olan Sharp, son yıllarda ciddi mali krizler içerisinde. Krizin çözümü pek yakın görünmüyor olacak ki Foxconn Sharp’ı satın almayı düşünüyor.

Foxconn Sharp için kaç para ödeyecek?

LCD ekran panelleri konusunda sayılı üreticilerden biri olan Sharp için biçilen değer 5.1 milyar dolar seviyesinde. Apple’ın ana tedarikçisi olan Sharp’ın şimdilik teklifi kabul edip etmediği bilinmiyor. Eğer bu teklif kabul edilirse Sharp, Japonya’dan Çin’e Foxconn’un eline geçmiş olacak.

Foxconn neden Sharp’ı satın alınıyor?

Milyon dolarlık soru bu. İddialar Foxconn’un farklı teknolojik atılımlar için Sharp’ın ekran deneyimini kullanacağı yönünde. Yani Sharp, ekran panelleri konusunda da elini güçlendirmek istiyor. Ancak resme biraz daha uzaktan baktığımızda aklımıza Apple geliyor.

Neredeyse ilk iPhone modelinden bu yana Foxconn ve Apple arasında bir partnerlik söz konusu. Ve Apple yıllardır ekran panellerini LG ve Sharp gibi firmalardan satın alıyor. Acaba Apple, Foxconn’u kullanarak Sharp’ı satın almak istiyor olabilir mi? Detaylar önümüzdeki günlerde şekillenecektir.

Apple Watch ile sağlığınızı kontrol edin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir