Foxconn iPhone üretmeyi bırakıp maske üretmeye başladı

foxconn iphone

iPhone telefonlarının taşeron üreticisi Çinli Foxconn iPhone üretmeye ara vererek tıbbi yüz maskeleri üretmeye başladı.

Apple’ın, Çin’deki mağazalarını virüs tehdidi geçene kadar kapatma kararının ardından, şimdi de Çin’ki telefon üretimi durdu.

Foxconn iPhone üretemiyor

iPhone’ları üreten Çinli taşeron firma, üretim kapasitesinin büyük bölümünü, 1.5 milyar Çinlinin hergün birkaç adet tüketmek zorunda olduğu tıbbi maskelere ayırdı.

Coronavirüs nedeniyle tüm dünyada panik yaşanırken özellikle Çin’deki büyük maske talebini Çin’in iç üretimiyle karşılamak mümkün değil. Tüm dünyadaki maske üreticilerinin neredeyse bir yıllık üretimini önden satın alan Çin nedeniyle şu anda dünyada maskeler bulunamaz hale geldi.

Bu nedenle, dünyanın en büyük fabrikalarına sahip olan Foxconn, fabrikalarının büyük bölümünü modifiye ederek maske üretimine başladı. Fakat bu bile, maske talebini karşılamak için yeterli değil.

Sadece Wuhan’da karantina altında 15 milyon insan yaşarken, Foxconn’un üretim kapasitesi, Şubat’ın sonunda günde 2 milyon adete yükselecek. Çin’de karantina ve ağır virüs tehdidi altında yaşayan toplam insan sayısı ise 100 milyon kişiye yakın.

Ayrıca diğer Çin nüfusu da risk nedeniyle maskelere büyük talep gösteriyor. Maskelerin sağlıklı kulanımı içinse gün içinde birkaç kez değiştirilmesi gerekebiliyor. Bazı uzmanlar, uzun süre kullanılan maske üzerinde biriken virüslerin eninde sonunda insana bulaşmasıyla sonuçlanacağını hatırlatıyor.

Instagram unfollow etmek için arkadaş mı önerecek?

Foxconn’un üretim kapasitesini ve iş gücünü maske üretimine odaklaması ise bu yıl elektronik ürünlerinde büyük bir krizin yaşanmasına neden olabilir. Foxconn sadece iPhone üretmiyor. Ayrıca, iPad, Amazon Kindle ve Sony Playstation gibi başka ürünler için de parça tedarik ediyor. Dolayısıyla Foxconn’un veya diğer Çin şirketlerinin üretiminde meydana gelen aksama nedeniyle dünyada elektronik cihazlar konusunda büyük bir kriz yaşanması bekleniyor.

foxconn iphone


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir