Film dolandırıcıları iş başında

Film dolandırıcıları

Film dolandırıcıları vizyona girecek olan Barbie ve Oppenheimer’ın popülaritesini istismar etme peşinde

Barbie ve Oppenheimer, bu yılın en merakla beklenen iki filmi oldu. Ne yazık ki daha önce de bu ve benzer popüler konularda sıklıkla görüldüğü üzere, Film dolandırıcıları Barbie ve Oppenheimer’ın geniş popülaritesini kendi kötü amaçları için kullanmak için hiç zaman kaybetmedi.

Güvenlik uzmanları bu filmlerin vizyona girmesinin oluşturduğu heyecandan faydalanarak dolandırıcıların bireyleri kandırmak, paralarını ve kişisel verilerini yasa dışı yollarla ele geçirmek amacıyla durumdan şüphelenmeyen kullanıcıları kimlik avı dolandırıcılığı yöntemiyle kandırdığını tespit etti.

Keşfedilen dolandırıcılık sayfalarından biri, kullanıcıları film lansmanına denk gelen Barbie bebekler için cezbedici özel teklifler sunuyor. Kullanıcılar, normal bebeklerin yanı sıra aralarında başrol oyuncusu Margot Robbie’nin de bulunduğu, filme dair sınırlı sayıda üretilen bebekleri yaklaşık 12 sterline satın almaya ikna ediliyor.

 Film dolandırıcıları

Kullanıcılar 56 Sterlin karşılığında buna bir de helikopter ekleyerek toplamda yapılan “özel indirimle” 60 Sterlinlik bir alışveriş yapmış oluyor. Sonrasında kullanıcı isim, adres, telefon numarası ve banka bilgileri gibi kişisel kimlik bilgilerini gerektiren bir satın alma formuna yönlendiriliyor.

Durumdan şüphelenmeyen kullanıcılar, farkında olmadan paralarını ve özel verilerini doğrudan dolandırıcılara göndermiş oluyor.

Beraberinde getirdiği finansal risklerin yanı sıra çalınan veriler potansiyel olarak Dark Web’de satılabileceğinden, bu dolandırıcılık yöntemi ciddi gizlilik endişelerini de beraberinde getiriyor.

 Film dolandırıcıları

Dolandırıcılar Oppenheimer’ı da es geçmedi

Film dolandırıcıları aynı gün vizyona girmesi planlanan bir başka popüler film olan Oppenheimer’ı da es geçmedi. Filmi ücretsiz yayınlamayı teklif ederek insanları kandırmaya çalıştılar, ancak asıl niyetleri kullanıcıların finansal bilgilerini ve paralarını çalmaktı.

Bu tür senaryolarda dolandırıcılar genellikle platforma kayıt için bir dolar veya euro gibi cüzi ücret talep ettikleri bir taktik kullanıyor. Ancak görünüşte zararsız olan bu ödeme, kredi kartı bilgilerinizin dolandırıcıların eline geçmesine neden oluyor. Bu da kullanıcıların hesaplarından yetkisiz ve iptal edilmesi oldukça zor para çekilmesinin önünü açıyor.

Değiştirilebilir batarya özellikli telefonlar geri geliyor