Ana sayfa Genel Facebook reklam politikası ayrımcılığa karşı savaşacak

Facebook reklam politikası ayrımcılığa karşı savaşacak

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook reklam politikası ile ilgili değişim kararı aldı. Bu değişimin daha çok ırkçılıkla mücadele amacıyla yapıldığı ifade ediliyor. İşte Facebook ile ilgili önemli haberimizin detayları.

Facebook veya benzer platformlarda gösterilen reklamlar genellikle sizlerle çok yakından ilgilidir. Bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? Böyle bir tablonun ortaya çıkmasındaki en büyük neden sizlerin kişisel verilerinin kullanılmasından kaynaklanıyor. Yani Facebook sizlerin hangi reklamlara ilgi gösterip hangilerine ilgisiz davranacağınızı önceden biliyor.

Facebook reklam politikası yoğun eleştiri almıştı

Şirket tarafından uygulanan reklam politikası kişilerin verilerini topladığı için büyük eleştiri almıştı. Bunun üzerine Facebook yeni bir yol haritası belirledi. Böyle bir kararın alınmasındaki en büyük etkenin kuruluşun kendisini aklama çalışmaları olduğu görülüyor.

Facebook reklamları bundan kısa bir süre önce yine benzer şekilde yoğun eleştiriler almıştı. Şirket siyahi kişilerin reklamlarını belirlerken ırk ayrımı yapmıştı. Yine aynı kişilerin mevcut konumları üzerinden bazı reklamlar belirlediği de ifade ediliyordu. Örneğin ekonomik durumu kötü olan mahallelerdeki kişilere gösterilen reklamlar ile ekonomik durumu iyi olan mahallelerde oturan kişilere gösterilen reklamlar aynı olmuyordu.

Şirketin şu anda bütün reklam politikalarını değiştirerek arşiv oluşturmaktan vazgeçtiğini söyleyebiliriz. Böylece ekonomik veya ırk durumlarına bakmadan birçok insan için aynı reklamlar gösterilecek. Facebook bugüne kadar kendisini aklamak için çok uğraşsa bile yine de çoğu zaman başarısız oldu. Peki sizce Facebook tarafından geliştirilen yeni reklam sistemi kullanıcılar için tatmin edici olacak mı? Konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Şükran Günü Facebook’a yaramadı!

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Türkiye corona virüsü vaka sayısı

Türkiye corona virüsü vaka sayısı – 5 Nisan 2020

Türkiye'de corona virüsü vaka sayısı ve ölüm sayısı günden güne artış gösteriyor. Günlük resmi olarak açıklanan vaka sayılarını sizlere aktarıyor olacağız. Çin'in Wuhan kentinde 2019'un...

Son Haberler