Facebook ve Instagram hakkında şaşırtan iddia!

Facebook ve Instagram hakkında şaşırtan iddia!

Facebook ve Instagram uygulamalarını sık sık kullanıyorsanız yüksek ihtimalle sizi ilgilendirecek bu iddia ilginizi çekecektir. İşte tüm detaylar.

Facebook veya Instagram’da gezinirken gördüğünüz bir web sitesini ziyaret ederseniz, tercih ettiğiniz tarayıcıya değil, özel bir uygulama içi tarayıcıya yönlendirildiğinizi fark etmişsinizdir. Araştırmacı Felix Krause, bu tarayıcıların ziyaret edilen her web sitesine javascript kodunu enjekte ederek Meta’nın sizi web sitelerinde potansiyel olarak izlemesine izin verdiğini keşfetti. Krause bir blog yazısında “Instagram uygulaması, reklamlara tıklanırken de dahil olmak üzere, gösterilen her web sitesine izleme kodunu enjekte ediyor. Dokunulan her düğme ve bağlantı gibi tüm kullanıcı etkileşimlerini, metin seçimlerini, ekran görüntülerini ve şifreler gibi herhangi bir form girişini izlemelerini sağlıyor. Bunlara adresler ve kredi kartı numaraları da dahil” ifadelerini kullandı. Bu da gizlilik ve güvenlik ile ilgili endişeleri dile getirdi.

Facebook ve Instagram hakkında şaşırtan iddia!

Araştırma, Facebook ve Instagram’ın iOS sürümlerine odaklandı. Apple, kullanıcıların bir uygulamayı ilk açtıklarında iOS 14.5’te sunulan Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) aracılığıyla uygulama izlemeyi etkinleştirme hakkına sahip. Bu da kullanıcıların aslında korunduğu anlamına geliyor. Ancak yayınlanan son rapor verilerin izlendiğini gözler önüne serdi.

Krause’nin araştırmasına göre WhatsApp, üçüncü taraf web sitelerini benzer şekilde değiştiremiyor. Bu nedenle, Meta’nın Facebook ve Instagram ile aynı şeyi yapmasını veya bağlantıları açmak için Safari veya başka bir tarayıcı kullanmasını öneriyor.

iPhone pil güncellemesi bazı problemleri beraberinde getirdi