Epic, iOS’a ‘Fortnite’ı yeniden getirmeyi planlıyor!

Epic, iOS'a 'Fortnite'ı yeniden getirmeyi planlıyor!

Epic, Apple’dan geliştirici araçlarına erişimini geri yüklemesini istedi. Böylece şirket Fortnite’ı iOS’ta tekrar kullanılabilir hale getirecek. İşte detaylar.

Geliştirici bir dönem oldukça tutan Fortnite oyununu iOS’a geri getirmeyi planlıyor. Şirket, Apple ile görüşmelere başladı. Oyun ilk olarak Güney Kore’deki iOS cihazlara sunulacak. Apple ise konuya farklı bakıyor diyebiliriz. Apple yaptığı açıklamada, Epic’in hesabının geri yüklenmesi için meşru bir temel olmadığını söyledi. Apple, Epic’in App Store hesabını, Ağustos 2020’de sonlandırdı. Bunun sebebi geliştiricinin App Store haricinde ödeme yöntemleri sunmak istemesiydi. Apple’ın App Store kurallarında ne kadar sıkı olduğu biliniyor. Hal böyle olunca Epic ile Apple ortak nokta bulamadı. Teknoloji devi, bu güncellemenin ardından battle royale oyununu mağazasından hızla kaldırdı ve Epic, Apple’ı politikaları nedeniyle dava ederek yanıt verdi. Meşhur oyun Fortnite da o zamandan beri iOS’ta indirilemedi.

Epic, iOS'a 'Fortnite'ı yeniden getirmeyi planlıyor!

Ancak bu yılın Ağustos ayının sonunda Güney Kore, büyük uygulama mağazalarının kendi yöntemleri dışında alternatif ödeme yöntemlerine izin vermesini gerektiren bir yasayı onayladı. TechCrunch’dan gelen bir rapora göre mevzuat henüz yürürlükte değil, ancak zaten olsa bile, Koreli yetkililer Apple’ı yasaya göre geliştirici hesaplarını eski durumuna getirmeye veya onaylamaya zorlayamaz. Teknoloji devi yayına yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Başından beri söylediğimiz gibi, herkesle aynı kurallara göre oynamayı kabul ederlerse Epic’in App Store’a geri dönmesini memnuniyetle karşılarız. Epic, sözleşmeyi ihlal ettiğini kabul etti ve şu andan itibaren, geri gelmeleri için meşru bir temel yok.”

Football Manager 2022 duyuruldu! İşte çıkış tarihi