Epic Games yarım milyar dolarlık cezayla sarsıldı

oyun devleri ücretsiz oyun

Şu sıralar Apple ile girdiği mücadeleyle gündemde olan Epic Games, yarım milyar dolarlık cezayla sarsıldı.

Bir yandan Epic Games Store bir yandan Fortnite ile büyük başarı yakalayan, aynı zamanda Unreal Engine oyun motorunun arkasındaki stüdyo olan Epic Games, son yıllarda oyun dünyasının en önemli şirketlerinden biri haline geldi. Ancak şirket büyüdükçe girdiği rekabet alanları da zorlaştı. Bugün oyun dünyasının zirvesinde pek çok şirkete kafa tutan Epic, özellikle Apple ile karşı karşıya geldiği bu dönemde, hiç beklemediği bir yerden vuruldu.

Amerikan Ticaret Kurulu (FTC), Epic’e yarım milyar dolarlık bir ceza keserek şirketi sarsacak bir karara imza attı. Epic’in çocukların mahremiyetini koruyan kuralları ihlal ettiğine karar veren FTC, Epic ile masaya oturdu ve sonuçta iki taraf yarım milyar dolarlık ceza üzerinde uzlaştı. Epic’in böylesine büyük bir cezaya razı olması, olayın mahkemeye taşınması halinde daha da büyük bir cezanın gelebileceğini gösteriyor. Yine de üzerinde anlaşılan rakam da FTC’nin çocukların mahremiyetinin ihlali için bugüne kadar kestiği en büyük ceza olarak tarihe geçti.

Apple çalışanı Epic Games hakkında itirafta bulundu

FTC tarafından yayınlanan rapora göre Epic Games, çocukların mahremiyeti koruma konusunda başarısız oldu. Şirketin, popüler oyunu Fortnite’ı oynayan çocukların ve ergenlerin internette tanımadıkları kişilerle etkileşime geçmesine mani olmakta başarısız olduğu söyleniyor. Fortnite’taki sesli sohbet özelliği, herhangi bir yaş sınırlaması olmadan otomatik olarak aktif olarak geliyor. Bu da Fortnite oynayan çocukların tanımadıkları yetişkinlerle aynı sesli sohbette yer almalarına sebep oluyor. Epic, FTC soruşturması başladıktan sonra bu hatayı gidermiş olsa da daha önce yaptığı ihlal bu tarihi cezayı beraberinde getirdi.

Samsung Galaxy S23’ün çıkışı gecikebilir