Elon Musk Tesla çalışanlarına getirdiği yasaklarla gündemde!

Tesla, 30.000 Model X arabasını geri çağırıyor

Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB) Tesla’yı Orlando, Florida’daki çalışanların işyeri meseleleri hakkında konuşmasını yasaklayarak iş yasasını ihlal etmekle suçladı.

Elon Musk Tesla çalışanlarına getirdiği yasaklarla gündemde! Bloomberg’e göre, NLRB’nin Tampa bölge müdürü, Eylül ayında, çalışanlara diğer insanlarla maaşları ve başka bir çalışanın işten çıkarılması hakkında konuşmamalarını söylediğinde yasayı çiğnediği iddiasıyla otomobil üreticisine karşı şikayette bulundu.

Ek olarak, haber kuruluşunun Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası talebiyle elde ettiği dosyaya dayanarak, Tesla yönetiminin çalışanlara çalışma koşulları hakkında “üst düzey yöneticilere şikayet etmemelerini” söylediği bildirildi.

Elon Musk, anket sonucuna göre Twitter'ı bırakabilir

Elon Musk Tesla çalışanlarına getirdiği yasaklarla gündemde!

Tesla, geçtiğimiz yıllarda da NLRB tarafından çeşitli şikayetlerle karşı karşıya kaldı. 2021’de ajans, otomobil üreticisinin bir sendika aktivistini işten çıkararak ve işçilerin haklarını tehdit ederek ABD iş yasalarını ihlal ettiğini tespit etti. NLRB, şirkete sendika aktivisti Richard Ortiz’i yeniden işe almasını ve dosyalarından disiplin cezasına ilişkin tüm ifadeleri kaldırmasını emretti.

Elon Musk etkisi

Ayrıca Tesla şefi Elon Musk’a, mahkemenin çalışanların bir sendikaya katılmaları halinde şirket tarafından ödenen hisse senedi opsiyonlarından vazgeçme tehdidi olarak gördüğü bir tweet’i silmesini emretti. Söz konusu tweet hala yayında ve Tesla, NLRB’nin kararına mahkemede itiraz ediyor.

Elon Musk

Bir ajans sözcüsü Bloomberg’e, bir yargıcın Tampa bölge müdürü tarafından Şubat ayında yapılan şikayeti dinleyeceğini söyledi. Yayının belirttiği gibi, şirketler hala ajans yargıçlarının kararına Washington’daki NLRB üyelerine ve ardından federal mahkemeye itiraz edebilir, bu nedenle herhangi bir düzeltici kararın gelmesi yıllar alabilir.

Sanatseverler AKM’de yenilikçi teknolojilerle buluştu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir