NASA Mars seslerini kaydetti


NASA Mars seslerini ilk defa kayıt altına alıp basınla paylaştı. NASA’nın InSight aracında yer alan ses kayıt cihazı ilk defa kulanıldı ve kaydettiği sesleri dünyaya gönderdi. Böylece insanlık başka bir gezegendeki sesleri ilk defa duymuş oldu.

NASA Mars için sismik araştırmalara başladı

NASA, kayıtlarda duyulan seslerin, Mars’ın sismik aktivitelerine ait olduğunu belirtildi. Ses kaydında duyulan metalik seslerin ise güneşin ve rüzgarın altında kalan kayıt cihazındaki parçaların genleşme ve sallanma sesi olduğu vurgulanıyor.

ABD uzay ajansının başladığı sismik araştırmalar Mars’ta bir üs kurmak için gerekli fizibilitenin de bir parçası olarak görülüyor.

Elon Musk NASA ile beraber Mars’a insan göndermek için planlarını hızla hayata geçiriyor. SpaceX’in Mars’a insan göndermek için uzun zamandır tasarladığı dev uzay gemisi de şu anda inşaa halinde. Musk, uzay gemisinin dış iskeletinin biten inşaatını kısa süre önce basına tanıtmıştı. Dev uzay gemisi ilk aşamada bir süre yörüngeye insan ve yük taşımak için kullanılacak. Ardından ise Mars’a insan gönderme misyonu için hazırlanacak.

Mars’ta kaydedilen sesleri ise aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/687800758″ params=”color=#ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&show_teaser=true&visual=true” width=”100%” height=”300″ iframe=”true” /]

Android için Xbox Game Streaming çıktı!

 


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin