SpaceX Starship uzay gemisi infilak etti

spacex starship

Elon Musk’ın Mars’a seyahat planları biraz ertelenmek zorunda kalabilir. Çünkü Mars’a gitmesi için inşaa edilen uzay gemisi testler sırasında infilak etti. Yine…

Texas’ta inşaa edilen ve kocaman bir apartman boyutlarında olan SpaceX Starship uzay gemisi, yapılan motor testini yine geçemedi ve infilak etti.

SpaceX Starship planlarını yeniden gözden geçirecek

Musk’ın uzay gemisi şirketi, bugüne kadar 4 tane Starship prototipi inşaa etti. Ancak uzay gemilerinin hepsi, çeşitli testlere yenik düştü ve parçalandı, patları, havaya uçtu… Bir diğer deyişle, Ay’a ve Mars’a ağır yükler ve insan taşıması için planlanan, yıllarca sürebilecek uzay uçuşları için hazırlanan Starship, testleri geçemiyor.

NASA, şimdiden beşinci prototipin üretimine devam edildiğini, testlerin beşinci uzay gemisi üzerinde devam edeceğini duyurdu. Bu sırada NASA ve SpaceX ekipleri, motorun patlamasına neden olan hatayı soruşturmaya başladılar.

Uber şoför kiralamaya başlıyor

Bu hataların nedeni bulunmadan, düzeltilmeden ve düzgün testler yapılmadan Starship yerden havalanamayacak. Bir diğer deyişle, Musk’ın 2023-2025 arasında Mars’a insan gönderme hayalleri birkaç yıl daha ertelenebilir.

Starship’in patlamasına neden olan motor testinin görüntülerini aşağıda izleyebilirsiniz.

Bugüne kadar yapılan en büyük uzay gemisi olan Starship dünyanın yer çekiminden kurtulmak için çok güçlü motorlara ihtiyaç duyuyor.

Elon Musk ayrıca, Starship gibi, geniş taşıma kapasitesine sahip ve tekrar tekrar kalkış iniş yapan uzay gemileri ile dünyanın uzak şehirleri arasında, bir iki saatlik yolculuklarla insan ve yük taşımayı planlıyor. Dolayısıyla, Starship uzay gemisine insanlık tarihinde bir dönüm noktası olarak bakılıyor. Tabi testleri geçip de uçmayı başarabilirse…

Musk’ın geliştirme maliyetlerini ve şirketin giderlerini şimdilik tek müşterisi NASA ödüyor ancak uzay gemisi hayata geçerse Musk bu gemiyle özel şirketlere ve başka ülkelere de hizmet satmaya başlayacak.

Peki sizce Elon Musk, bu dev uzay gemisini kullanıma sokmayı başarabilecek mi?


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir