Ana Sayfa Genel SpaceX Starship yörüngeye çıkabilecek mi?

SpaceX Starship yörüngeye çıkabilecek mi?

Elon Musk’ın uzay gemisi üreten şirketi SpaceX Starship uzay gemisinin testlerine başlamak için resmi başvurusunu yaptı.

Ay’a ve Mars’a malzeme ve astronot taşımak için geliştirilen apartman boyutundaki dev uzay gemisinin ilk uçuşu büyük bir merakla bekleniyor.

SpaceX Starship Mars’a yolculuğun kapısını açacak

İçinde astronotların, Mars’ta aylarca yaşamasına yetecek kadar erzak ve malzeme depolamak için yeterli yer olan Starship’lerden yeterince üretildiğinde, Mars ve dünya arasında düzenli uçuşlar başlayacak.

İlk üretilen Starship’lerin Mars’a gittiğinde dikey olarak iniş yaparak üs görevi görmesi bekleniyor. Ardından Mars’ta kurulacak üretim tesislerinde uzay gemileri için yakıt üretmek söz konusu olacak. Veya Mars’a yeterince roket yakıtı ulaştırıldığında, Mars’tan kalkan gemilerin dünyaya dönmesi mümkün olacak.

Uzay çalışmalarında yeni bir devrim anlamına gelen bu dev uzay gemisinin ilk uçuş zamanı da hızla yaklaşıyor. SpaceX şimdi Starship’i uzaya çıkarmadan, dünyanın açak yörüngelerinden birinde test edip tekrar yere indirecek.

Electronic Arts 1 milyar dolarlık mikro satış yaptı

Federal Communications Commission (FCC)’a başvuran SpaceX’in gerekli izinleri tamamlayıp ilk uçuşuna başlaması bekleniyor. Bu test aynı zamanda, Starship’in tekrar kullanılabilir, iniş kalkış yapabilen bir uzay gemisi olduğunu da kanatlayacak. Dev yapısı nedeniyle çok büyük yakıt gereksinimi duyan Starship’in atmosferdeki kontrolünün de zor olacağı tahmin ediliyor.

Elon Musk’ın aynı anda 3 uzay gemisini inşaa ettiği biliniyor. Bu uzay gemilerinden en azından birinin ağır testlerden sağ çıkması bekleniyor.

SpaceX Starship

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting