Elektrikli otomobil satışları zirve yaptı!

togg

Elektrikli otomobillere geçiş dönemi tüm hızı ile devam ediyor. Dev üreticilerin pazara dahil olması ve model yelpazesinin genişlemesi ile birlikte, elektrikli otomobillere olan talep de aşırı derecede artmış durumda. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Elektrikli otomobil satışları zirve yaptı! Son 2 – 3 yıldır elektrikli araçlara olan ilginin arttığını söyleyebiliriz. Özellikle geçtiğimiz yıl pek çok araç üreticisi, elektrikli otomobiller için önemli yatırımlarda bulundu. Örneğin kısa bir süre önce Premium araç segmentinin önde gelen isimlerinden Volvo, olabilen en kısa sürede sadece elektrikli araç üretimine yoğunlaşacaklarını açıkladı.

Elektrikli otomobil

Peki elektrikli otomobillere olan ilgi ne durumda. Özellikle Avrupa’da elektrikli araçların satışında önemli artışlar yaşanıyor. Pazardaki önemli isimlerin elektrikli motora sahip model sayısını arttırmasıyla birlikte, fosil yakıtla çalışan motora sahip otomobillere olan ilgi de azalmış durumda.

Ayrıca pek çok Avrupa ülkesinde kullanıcıların elektrikli otomobilleri satın almaları için çeşitli teşvikler de yapılıyor.

Elektrikli otomobil

Elektrikli otomobil satışları zirve yaptı!

Türkiye’ye geldiğimizde ise elektrikli araç kullanımının hala Avrupa ortalamasının çok aşağısında olduğunu görüyoruz. Elbette bu durumun birden fazla nedeni mevcut. Fakat bu nedenlerden en önemlisi, elektrikli araç fiyatlarının fazlasıyla uçuk olması. Örneğin Renault’un Zoe isimli mini modeli bile Türkiye’de 850.000 TL’yi aşan absürt fiyatlardan satılıyor. Hal böyle olunca Türkiye’de elektrikli araç satışlarının artması da çok kolay olmayacaktır.

Elektrikli otomobil

Bir umut TOGG’un uygun bir etiketle satışa çıkması, ülkemizdeki diğer elektrikli araç fiyatlarını da etkileyebilir. Tabi ki şimdilik bunu konuşmak için biraz erken. Bu arada dip not olarak belirtelim. TOGG’un bu ay sonu satışa sunulması bekleniyor. Elektrikli otomobil satışları zirve yaptı!

OnePlus Buds Pro 2 Lite çıkış tarihi netleşti


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir