Ana SayfaGenelElektrikli otomobil kullanımı hızla artıyor

Elektrikli otomobil kullanımı hızla artıyor

Pek çok ülkenin fosil yakıtlı motorlar için belli tarihler açıklaması, elektrikli otomobil kullanımı ve satışını hızla arttırdı. İşte konu ile ilgili detaylar.

Son 2 – 3 yıldır elektrikli otomobillere olan ilginin arttığını söyleyebiliriz. Özellikle geçtiğimiz yıl pek çok otomobil üreticisi, elektrikli otomobiller için önemli yatırımlarda bulundu. Örneğin kısa bir süre önce Premium otomobil segmentinin önde gelen isimlerinden Volvo, olabilen en kısa sürede sadece elektrikli araç üretimine yoğunlaşacaklarını açıkladı.

Peki elektrikli otomobillere olan ilgi ne durumda. Özellikle Avrupa’da elektrikli araçların satışında önemli artışlar yaşanıyor. Pazardaki önemli isimlerin elektrikli motora sahip model sayısını arttırmasıyla birlikte, fosil yakıtla çalışan motora sahip otomobillere olan ilgi de azalmış durumda.

Ayrıca pek çok Avrupa ülkesinde kullanıcıların elektrikli otomobilleri satın almaları için çeşitli teşvikler de yapılıyor.

Elektrikli otomobil kullanımı hızla artıyor

Türkiye’ye geldiğimizde ise elektrikli araç kullanımının hala Avrupa ortalamasının çok aşağısında olduğunu görüyoruz. Elbette bu durumun birden fazla nedeni mevcut. Fakat bu nedenlerden en önemlisi, elektrikli araç fiyatlarının fazlasıyla uçuk olması. Örneğin Renault’un Zoe isimli mini modeli bile Türkiye’de 300.000 TL’yi aşan absürt fiyatlardan satılıyor. Hal böyle olunca Türkiye’de elektrikli otomobil satışlarının artması da çok kolay olmayacaktır.

Bir umut TOGG’un uygun bir etiketle satışa çıkması, ülkemizdeki diğer elektrikli otomobil fiyatlarını da etkileyebilir. Tabi ki şimdilik bunu konuşmak için biraz erken. Bu arada dip not olarak belirtelim. TOGG’un 2023 yılında satışa sunulması bekleniyor.

Dikkat tablet fiyatları tekrardan artabilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting