Ekran kartı fiyatları hala normale dönmedi

GeForce NOW kütüphanesi güncellendi

Küresel çip krizinden en ağır şekilde etkilenen sektör ekran kartı sektörü oldu. Özellikle Türkiye gibi ülkelerde doğru düzgün bir ekran kartı için ufak bir servet ödemeniz  gerekiyor.

Ekran kartı fiyatları hala normale dönmedi. 2 yıl önce artmaya başlayan kart fiyatları, hala artmaya devam ediyor.

Malum söz konusu kripto para olduğunda insanların aklına gelen ilk şeylerden birisi de madencilik diyebiliriz. Hali hazırda pek çok kripto para için madencilikten bahsetmek mümkün. Fakat genele baktığımızda madencilik aktivitelerinin Ethereum ve Bitcoin tarafında yoğunlaştığını söyleyebiliriz.

Bilindiği üzere Bitcoin madenciliği için bazı özel cihazlar bulunuyor. ASIC prensibi ile çalışan bu özel makinaların tek fonksiyonu ise Bitcoin ve benzeri coinlerin madenciliğini yapmak. Yani kripto para madenciliği haricinde bir işe yaramıyorlar.

Bunların yanı sıra bir de ekran kartı madenciliği mevcut. Ekran kartı madenciliğinde de Ethereum başta olmak üzere pek çok farklı coin kazılabiliyor. Görece olarak kıyasladığımız zaman ekran kartı madenciliği için gereken sermayenin daha düşük olması ve kripto para madenciliği bittikten sonra da kullanılabilecek olmaları, ekran kartlarını değerli kılıyor.

Ekran kartı fiyatları artmaya devam ediyor

Ekran kartı fiyatları hala normale dönmedi

Zaten uzun süredir ekran kartı bulmak pek mümkün değildi. Malum madencilik aktiviteleri yüzünden pek çok kişi ekran kartlarını düşük fiyatlardan toplamış ve piyasa da ekran kartı kalmamıştı.

Aradan geçen süre zarfında madencilik aktiviteleri daha da artış gösterinde ekran kartlarına olan talep de patlama noktasına geldi. Hali hazırda sıfır kart bulmak neredeyse imkansız diyebiliriz. Bunun yanında ikinci eldeki fiyatlar da yüzde 20 oranında artmış durumda.

AMD, FidelityFX süper çözünürlük 2.0 ‘yi tanıttı