Ana SayfaDonanımEkran kartı fiyatları düşüyor! İşte sebebi!

Ekran kartı fiyatları düşüyor! İşte sebebi!

Ekran kartlarının madencilik faaliyetlerinde kullanılması, çip krizi, pandemi derken fiyatlar tavan yapmıştı. Neyse ki artık fiyatlar normale dönmeye başladı. İşte konunun detayları.

Ekran kartı fiyatları düşüyor! İşte sebebi! Özellikle son günlerde ekran kartı fiyatlarında önemli bir yükseliş yaşandı. 2021’nin son aylarında 4000 TL – 5000 TL arası fiyatlarda satılan ekran kartları mininge olan talebin artmasıyla birlikte adeta uçuşa geçti. Hali hazırda 4000 TL – 5000 TL arası fiyatlardan satılan ekran kartları için 8000 TL – 10000 TL arası fiyatlar isteniyor. O da sıfırını bulabilirseniz.

Ekran kartı fiyatları

Kart fiyatlarının bu kadar artmasının temel nedeni ise Çin diyebiliriz. Hali hazırda Çin mining yani madencilik faaliyetlerinde açık ara farklı ilk sırada yer alıyor. Özellikle Çin’in Moğolistan bölgesinde büyük mining tesisleri kurulduğu da bilinen bir gerçek.

Ekran kartı fiyatları

Ekran kartı fiyatları düşüyor! İşte sebebi!

Çin’de büyük enerji kaybına yol açan bu duruma müdahale artık kaçınılmaz oldu. Çinli yetkililer geçtiğimiz gün kripto paralar için düğmeye bastı. Bazı bölgelerdeki madencilik faaliyetleri sonlandırılırken, kripto para madencileri için de ihbar servisleri kuruldu.

Ekran kartı fiyatları

Böylece ülkedeki kripto para  madenciliğinin de önüne geçilmesi amaçlanıyor. Kripto para madenciliğine olan talep azalında ekran kartları da Avrupa’ya kadar ulaşacaktır. Sonuç olarak ekran kartı fiyatları da normale dönecektir.

Elbette bunun için belli bir süre geçmesi gerekiyor. Uzmanlar 3 ay içerisinde Moğolistan bölgesindeki mining tesislerinin önemli bir bölümünün kapatılacağını söylüyorlar. Elbette yine de bekleyip göreceğiz.

Twitter iklim değişikliğini inkar eden reklamları yasaklıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting