Ana Sayfa Genel Covid19 aşısı için sosyal medya hazırlığı başladı

Covid19 aşısı için sosyal medya hazırlığı başladı

Dünyayı esir eden pandemiye karşı savaşta kilit rol oynayacak olan aşıya karşı sosyal medyada beklenen karalama kampanyalarına önlem geliyor. 

Facebook, Twitter ve Google, Covid19 aşısı için sosyal medyada sahte bilgilerin yayılmasını engellemek için iş birliği yapacak.

Daha önce Covid19 için üretilen komplo teorilerini engelleyen hatta Covid19’un biyolojik silah olduğunu iddia eden YouTube kanallarını kapatan sosyal medya devleri, şimdi aşı için hazırlık yapıyor.

Covid19 aşısı ifade özgürlüğü ile mi savaşacak?

Bundan sonra aşının tehlikeleri konusunda üretilen teorilere sosyal medya veya Google servisleri üzerinden ulaşmak pek de kolay olmayacak. Bu konuda inatla içerik üreten ve paylaşanların hesapları da silinecek gibi görünüyor. Demokrasi ve fikir özgürlüğünde son nokta.

Sosyal medya servisleri bu politika için ilgili sağlık kuruluşları ve kamu kurumlarıyla ortak çalışacak yayılan bilgilerin doğruluğunu kontrol edecek. Resmi kaynaklardan gelen bilgilerle çakışan veriler içeren haber ve paylaşımlar ise “yanlış bilgi” olarak işaretlenecek. Böylece, “özgür düşünce” diye yola çıkan sosyal medya servisleri artık devletlerin resmi haber ajansına dönüşmüş olacak. Farklı düşünce ve teoriler dile getirenler ise sansürlenmiş olacak.

covid19 aşısı

Öte yandan, sosyal medyayı kullanarak gerçekleri saptıran ve insanları zarar görebilecekleri şekilde yönlendiren girişimlere engel olmak için başka bir yöntem de bulunamıyor. ABD Başkanı’nın, “sabun coronavirüsü öldürüyosa, sabun içelim” sözünü ciddiye alıp deterjan içen çok sayıda ABD’li olduğu ve acil servislik oldukları biliniyor.

iPhone 12 Türkiye fiyatları açıklandı! Kesin bilgi yayalım

Sosyal medya servisleri, Covid-19 konusunda benzer yanıltıcı bilgilerin yayılmaması için bu tür sert önlemler alıyor.

 

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting