Ana SayfaGenelYapay zeka görme engellileri koşturacak

Yapay zeka görme engellileri koşturacak

Görme engelliler için umut doğuran teknolojik bir gelişmenin şafağında olabiliriz. Yapay zeka geliştirme çalışmalarına milyarlarca dolar yatıran Google, şimdi göremeyen insanların tek başına koşabilmesi için bir projeyi hayata geçiriyor.

Project Guidelines ile yapay zeka görme engelli bireylerin düz bir çizgi üzerinde koşabilmesinin önünü açacak.

Bel/karın bölgesine takılacak olan bir Android telefon ile çalışacak olan yapay zeka, yerdeki rehber çizgiyi takip edecek ve koşucu çizgiden uzaklaştığında ses sinyalleri ile koşucuyu çizgiye doğru çevirecek.

Yapay zeka görme engelli bireylerin gözü olacak

Henüz, serbest parkurlarda koşmak için yeterli olmasa da bu projeyle görme engelli bireyler de yanlarında bir refakatçi insan veya köpek olmadan maratonlarda koşabilecek. Şehirlerde, bisiklet yolu gibi parkurlarda görme engelli bireyler için tanımlanmış çizgiler üzerinde koşup yürüyebilecek.

iPhone 12 Türkiye fiyatları açıklandı! Kesin bilgi yayalım

Bu proje aynı zamanda, modern şehirlerde gördüğümüz, bastonla yürümeyi mümkün kılan sarı çizgilerin Android telefonlar tarafından tanınmasını sağlayacak. Böylece görme engelli bireyler bastona gerek duymadan, sadece telefon ve kulaklık ile çizgileri takip ederek hedeflerine ulaşabilecekler.

yapay zeka görme

Proje hakkında yayınlanmış videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Yalnız, doğada, ormanlık alanlarda yalnız başına koşmak isteyenler için şimdiden uyarımızı yapalım, yapay zeka parkuru tanıyıp insanları yönlendiriyor ama av arayan ayıları henüz tanımıyor. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde veya ABD, Fransa, Portekiz, İspanya, Almanya, Rusya ya da Kanada gibi ayı popülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde her yıl yüzlerce insan ayı saldırısına uğruyor. O konuya da bir çözüm arayalım lütfen.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting