Citroen e-C4 Türkiye fiyatı ile yüz güldürdü

3 1

Fransız otomotiv devi Citroen, Türkiye’deki elektrikli otomobil pazarına öyle bir giriş yaptı ki, önceki kral Renault Zoe’yi saf dışı bıraktı.

Citroen e-C4 Türkiye fiyatı ile yüz güldürdü. Elektrikli otomobiller ülkemizde henüz istenilen seviyeden bir hayli uzak. Bu durumun ise temelde iki sebebi var. Birincisi, markalar Türk piyasalarını henüz yeterli seviyede görmedikleri için bu pazara giriş yapmak için acele etmiyor. İkinci sebebi ise, ülkemizde diğer ülkelerde olduğu gibi elektrikli araçlara yönelik ciddi bir muafiyet veya istisna bulunmadığı için, elektrikli otomobillerin fiyatları bir hayli yüksek.

1

Düne kadar ülkemizde en ucuza satılan elektrikli otomobil Renault Zoe modeliydi. Güncel fiyatı 809 bin TL olan  bu araç artık Türkiye’nin en ucuz aracı değil. Çünkü artık Citroen e-C4 gibi bir rakibi var. Fransız otomotiv devi Citroen tarafından tanıtılan elektrikli otomobile baktığımız zaman 136 beygir güç ve 260 Nm tork üreten 50kW’lik lityum-iyon bataryaya sahip olduğunu görüyoruz.

3 1

Citroen e-C4 Türkiye fiyatı ile yüz güldürdü

Bu motoru sayesinde 350km’ye kadar yola alabilen araç sadece 30 dakikada %80 doluluk oranına ulaşıyor. Ancak Citroen e-C4’ü özel kılan bu özelliklerinin hiç biri değil. B segmenti bu SUV modelini gündemimize taşıyan şey, e-C4’ün en ucuz %100 elektrikli otomobil unvanını kazanması.

2 1

Türkiye’de 786.000-TL gibi oldukça rekabetçi bir fiyattan satışa sunulan bu aracı satın alanlara şirket toplam 20.000-TL’lik yakıt desteği ödemesi de yapıyor. Ayrıca değeri 15.000-TL olan duvar tipi şarj aletini de yanında hediye ediyor. Yani anlayacağınız Citroen, bu yeni modeliyle sınırları bir hayli zorluyor.

Google, Stadia’nın yerini laptoplarla dolduruyor