Citroen C5 X Euro NCAP testlerinde tuzla buz oldu

2021 citroen c5

Citroen’in yeni SUV modeli olan C5 X, Euro NCAP testlerinde beklentilerin altında bir performans ortaya koydu. İşte detaylar.

Citroen C5 X Euro NCAP testlerinde tuzla buz oldu. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan Citroen C5 X, henüz Türkiye topraklarına gelmiş değil. Markanın SUV pazarındaki payını yükseltmesini hayal ettiği söz konusu model, Türkiye’ye uğramadan önce girdiği Euro NCAP testlerinde hayal kırıklığı yarattı.

Citroën, cinsel taciz içeren Mısır reklamını kaldırdı

Uygulamış olduğu sert testler ile bilinen Euro NCAP, Citroen C5 X modelini deyim yerindeyse tuzla buz etti. Peki ama söz konusu model bu testlerin neticesinde nasıl puanlar elde etti? Dilerseniz lafı fazla uzatmadan sizleri haberin detayları ile baş başa bırakmış olalım.

Citroen C5 X Euro NCAP 1

Citroen C5 X Euro NCAP testlerinde tuzla buz oldu

Söz konusu modelin Euro NCAP testlerinden aldığı puanlar şu şekilde; yetişkin yolcu koruma kategorisinde 82, çocuk korumasında 87, yaya korumasında 69 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse 66. Euro NCAP toplamda ise Citroen C5 X’e beş yıldız üzerinden dört yıldız verdi. Böylece markanın yeni SUV aracı, sıkı testlerden geçer not almayı başardı. Tabii tüm bu söylediklerimiz, modelin baz versiyonu için geçerli. Tüm güvenlik donanımlarının en üst düzeyde olduğu en dolu pakette Citroen C5 X’in beş yıldız aldığını görmüş oluyoruz.

Citroen C5 X Euro NCAP

Bahsi geçen aracın 2023 yılı itibariyle Türkiye’de satışa çıkacağı konuşulanlar arasında yer alıyor. Yani C5 X için Türk tüketicilerin bir süre daha beklemesi gerekecek. SUV pazarında rekabet her geçen gün yükselirken, Citroen’in de pastadan aldığı payı yükseltmek istemesi gayet doğal. Ancak markanın özellikle güvenlik anlamında kendisini biraz daha geliştirmesi gerektiği de bir gerçek.

Elon Musk Twitter planları işe şaşırttı