Çinli akıllı telefon modellerinde yeni bir dönem başlıyor

xiaomi 13

Dünyanın en önemli teknoloji merkezlerinden biri olan Çin’de oldukça önemli bir yasa yürürlüğe giriyor. Yeni kanun en çok akıllı telefon kullanıcılarını sevindirecek.

Çinli akıllı telefon modellerinde yeni bir dönem başlıyor. Akıllı telefon üretimi denildiğinde akla gelen ilk isim tabi ki Çin olacaktır. Birçok teknolojinin olduğu gibi akıllı cihazların da üretim üssü olan Çin, sadece fason üretim üssü olmaktan çıkıp dünya markalarına ev sahipliği yapan bir isim haline geleli uzun zaman oluyor. Başta Xiaomi, Oppo, Vivo, OnePlus ve hatta Motorola olmak üzere pek çok Çin merkezli akıllı telefon üreticisine sahip olan bu ülke, birkaç saat önce oldukça önemli bir gelişmeye sahne oldu.

xiaomi 13 pro 2

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği belirtilen yeni bir teknoloji yasası kabul edildi. Bu yasaya göre akıllı telefon üreticileri, artık istedikleri her uygulamayı telefona gömülü şekilde kullanıma sunamayacaklar. Bakanlık yalnızca, sistem ayarları, kamera, tarayıcı, telefon, mesajlaşma, dosya yöneticisi ve uygulama mağazası başlıklı uygulamaların telefonda varsayılan olarak gelebileceğini duyurdu.

Xiaomi Redmi 11A

Çinli akıllı telefon modellerinde yeni bir dönem başlıyor

Bunun anlamı, listede bulunmayan her uygulama içeriğine bakılmaksızın kullanıcılar tarafından kaldırılabilir hale gelecek ki bu da yıllardır zorla dayatılan, kullanılmasa bile silinemediği için telefonda yer işgal etmeye devam eden varsayılan uygulama probleminin, 1 Ocak 2023’den sonra en azından Çinli markalar için son bulacağını müjdeliyor.

Xiaomi gelirlerinde düşüş yaşandığını bildirdi

Öte yandan Xiaomi tarafından geçtiğimiz günlerde tanıtılan ve Android 13 işletim sistemine dayanan yeni MIUI sisteminin tam da bu şekilde bir alt yapıya sahip olması, Çinli şirketin ilgili yasadan önceden haberdar olduğu söylentilerinin türemesine neden oldu.

TikTok ABD’de yasaklanabilir