Xiaomi yeni bir ülkeye daha mağaza açıyor!

xiaomi mi store

Akıllı telefon pazarının yükselen isimlerinden biri olan Xiaomi, globalleşme yolunda önemli adımlar atmaya devam ediyor. Çin dışında Hindistan’da da oldukça faal olan akıllı telefon üreticisi, şu aralar gözünü Avrupa pazarına dikmiş durumda.

İspanya’nın ardından sıra Filipinler’de!

Xiaomi kısa süre önce Rusya ve İspanya’da birer Mi Store açmıştı. Çinli akıllı telefon üreticisinin bu ülkelerden sonraki durağı ise Filipinler oldu. Filipinler’de açılan Mi Store’a ilgi oldukça fazlaydı.

Elbette şunu da belirtmek gerekiyor. Xiaomi, açtığı bu Mi Store’larda yalnızca akıllı telefon satmıyor. Keza Çinli üreticinin, akıllı bilekliklerden, notebook modellerine varana kadar geniş bir ürün yelpazesi mevcut. Hatta, geçtiğimiz günlerde Xiaomi’nin kendi üretimi olan yeni bir televizyon da tanıtılmıştı.

Peki gelelim asıl soruya. Ülkemizde de oldukça popüler olan Xiaomi, neden Türkiye’de de bir Mi Store açmıyor? Açık konuşmak gerekirse bu sorunun net bir yanıtı yok. Dahası Xiaomi’nin gelecek planlarında Türkiye’nin ismi de geçmiyor.

Hatırlanacağı üzere şirketin CEO’su kısa süre önce yaptığı açıklamada, öncelikli hedeflerinin Amerika kıtası olduğunu dile getirmişti. Amerika’da şu aralar Huawei ve ZTE’nin önemli çalışmaları mevcut. İki Çinli firma da buradaki pazar paylarını arttırabilmek adına yoğun lobi faaliyetleri yürüyor. Fakat şimdiye kadar gerek Huawei, gerekse de ZTE, Amerika pazarından beklediği verimi alabilmiş değil. Bu yönden düşünüldüğünde Xiaomi’nin Amerika pazarı için çok acele etmesi, pek mantıklı görünmüyor.

Giriş seviyesi HTC Desire 12 ortaya çıktı