Çin yüz tanıma sistemleriyle nefes bile aldırmayacak: Yeni distopya

Çin yüz tanıma sistemleriyle

Dünyanın en kalabalık ülkeleri içerisinde yer alan Çin yüz tanıma sistemleriyle nefes bile aldırmayacak. Bu konuda yeni bazı teknolojilere yatırım yapılıyor. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılar.

Çin yüz tanıma sistemleriyle biliniyor. Ülkede bu alanda bazı şirketlerin olduğu ve sayılarının arttığı söyleniyor. Halka açık yerlerde milyonlarca kamera, akıllı telefon izleme ve yüz tanıma gibi teknikler bu ülke tarafından kullanılıyor. Hatta dünyanın en gelişmiş gözetim teknolojisi Çin’de diyebiliriz. Her geçen yıl bu tür teknolojilere daha fazla yatırım yapılıyor.

Çin tarafından yapılan açıklamalarda şüpheli insanların yakalanmak istendiği belirtiliyor. Ancak burada şüpheli insanlar olarak tanımlananlar güvenlik yetkilileri, gazeteciler ve uluslararası öğrenciler. Çin kısacası herkesi yakın takip altına almak istiyor.

Çin yüz tanıma sistemleriyle baskı kuracak

Yeni Hyundai KONA

Konuyla ilgili tartışmalar henüz yeni değil. Uzun bir süredir Çin bu tür teknolojilere yatırım yapıyor. Ancak Henan Eyalet Hükümeti tarafından yayınlanan bir belge ortalığı karıştırdı. Bu belgeye göre yaklaşık olarak 3000 ek yüz tanıma kamerası alındı. Ayrıca kişisel dosyaları derleyen bir sistem planı yine veritabanına entegre edildi.

Çin yüz tanıma sistemleriyle

Genel olarak bakıldığında yüz tanıma teknolojisi ile tüm vatandaşların çok yakın bir şekilde takip edilmek istendiği görülüyor. ABD merkezli gözetim araştırma firması olan IPVM konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Çin Halk Cumhuriyeti tarafından büyük bir baskı oluşturulduğunu ifade etti. Gazetecileri ve öğrencileri Çin baskı altında tutmaya çalışıyor. Çin yüz tanıma sistemleriyle dozu iyice artırdı.

Facebook yapay zeka teknolojilerinde geriye düştü: Kullanıcılar tepkili

Tüm bunlara ek olarak yeni yüz tanıma sistemleri maske ve gözlükle kaplı olan kişileri bile tanıyabiliyor. Yani bu tür sistemlerden kaçmak neredeyse imkansız. Peki siz Çin tarafından uygulanan bu tür yöntemler hakkında ne düşünüyorsunuz? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir