Ana sayfa Akıllı Telefon Çin yüz tanıma özelliğini zorunlu kılıyor!

Çin yüz tanıma özelliğini zorunlu kılıyor!

Çin, almış olduğu karar ile telefonda yüz tanıma özelliği varsa özelliği kullanma zorunluluğu getirdi. Peki, Çin yüz tanıma sistemini neden zorunlu kıldı?

Kullanıcılarını izleme konusunda yasaları ile açık açık biz bu işi yapıyoruz diyen Çin hükümeti bugün skandal bir karara daha imza attı. Çin hükümetinin almış olduğu karar ile eğer telefonlarda yüz tanıma özelliği yer alıyorsa; bu özelliği kullanıcılar aktif olarak kullanmak zorunda. Bu ilk bakışta Çin’in kullanıcılarının güvenliğini düşünüyor gibi görünebilir. Ancak durum hiç de öyle değil.

Amerika ile arası veri ihlallerinden dolayı kötü olan Çin, en son ZTE firması ile yakayı resmi olarak ele vermişti. Amerika’da ambargolu firmalar arasında yer alan ZTE, Çin’e veri sızdırdığını kabul etmiş ve bunun bir daha tekrarının olmayacağının sözünü vermişti. Son aylarda ise aynı olay ile Huawei karşılaşmıştı.

Apple HomePod’u piyasadan silecek Huawei Sound X tanıtıldı!

ABD, Huawei’nin backdoor muhabbeti ile Çin’e veri sızdırdığını söylemiş ve Android lisansını iptal etmişti. Huawei cephesi her ne kadar bu olayı yalanlasa da bu olay hala bir netlik kazanmış değil.

Çin yüz tanıma

Çin hükmetinin almış olduğu yüz tanıma sistemini kullanma zorunluluğu sayesinde; Çin’in kullanıcılarının biyometrik yüz hatlarını depolayacağı iddia ediliyor. Kullanıcılarını bu sayede tabiri caizse fişleyecek olan Çin hükümetinin, gizlilik konusunda ne kadar hassas davranmadığı bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Yaşanan bu olaydan sonra gözler; Çin menşeli telefonlara çevrilmiş durumda. Çin menşeli telefonlarda yer alan yüz tarama sistemini kullanan diğer ülkedeki kullanıcıların da, biyometrik bilgileri Çin’e gönderiliyor olabilir dedikoduları ortaya çıktı. Ancak şimdilik bu konu hakkında konuşmak için erken. Bakalım güvenlik uzmanları Çin menşeli telefonlarda bir arka kapı tespit edecek mi?

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

ESET NOD32 Antivirus yazılımı ile tehlikelere karşı korunun!

ESET, NOD32 Antivirus yazılımıyla sizi güncel tehlikelere karşı korumayı vadediyor. Ürünün kutusunun içinden çıkan kod ile yazılımı rahatlıkla kurabiliyor ve ardından güncelleyebiliyorsunuz. Sonrasında, tehlikelerle...

Son Haberler