ChatGPT borsa konusunda da oldukça iddialı

ChatGPT borsa

ChatGPT’yi kullanarak hisse senetlerinin hareketlerini öngörmeye çalışan bilim insanları, yapay zekanın borsa konusunda da oldukça iddialı olduğunu kanıtladı.

Şu sıralar tüm dünyayı kasıp kavuran yapay zeka çılgınlığının fitilini ateşleyen program olan ChatGPT, önümüzdeki dönemde hayatımızın önemli bir parçası olacak gibi görünüyor. Çünkü bu yapay zeka programı her ne kadar bir chat botu olarak lanse edilmiş olsa da aslında pek çok farklı işleve sahip ve bu yüzden de önümüzdeki dönemde pek çok farklı alanda gündelik kullanılan bir araca dönüşeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Halihazırda arama motorlarının yerini almak için emin adımlarla ilerleyen ChatGPT, pek çok farklı kullanım alanına sahip. Üstelik bunlara her gün yenileri ekleniyor. OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka programı, şimdi de borsa konusundaki maharetleriyle gündemde.

Yeni Hyundai KONA

yapay zeka matematik

Florida Üniversitesi’nde görevli finans profesörlerinin bu hafta yayınlanan bir makaleye göre ChatGPT, borsadaki hareketleri öngörme konusunda oldukça yetenekli. Bu araştırma kapsamında yapay zeka programına 2021’den bu yana yayınlanmış 50 bin haber başlığı sunuldu ve borsada yer alan şirketlere odaklanan bu haberleri inceleyerek bu haberlerin şirketlerin hisse değerlerini nasıl etkileyeceğini öngörmesi istendi. Yapay zekaya bu inceleme sonucu bu hisse senetlerini iyiden kötüye puanlaması istendi. Daha sonra bu puanlar toplanarak, o hisselerin gerçekteki hareketleriyle karşılaştırıldı.

Bu karşılaştırma, ChatGPT’nin borsa takibi konusunda da oldukça yetenekli olduğunu ortaya çıkardı. Çünkü yapay zeka programının yüksek puan verdiği hisseler bir sonraki gün iyiye giderken, düşük puan verdiklerinde düşüş yaşandı. Finans dünyası zaten yıllardır bu tarz analizler için haber takip programlarından ve yapay zekadan faydalanıyor olsa da herkesin erişimi olan bir programın böylesine bir kabiliyet sergilemesi, finans dünyasında da yapay zeka güdümlü bir değişimin kapıda olduğunu gösterdi.

Asus ROG Phone 7 ve 7 Ultimate resmen tanıtıldı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir