Burger King mobil uygulaması yüzünden tepkilerin odağında!

Burger King yeni logosu

Dünyanın en önemli fast food zincirlerinden biri olan Burger King’in İngiltere’deki reklam stratejisi markayı eleştiri oklarının hedefi haline getirdi.

Burger King mobil uygulaması yüzünden tepkilerin odağında! Hamburger denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Burger King, şu sıralar adını oldukça ilginç bir şekilde duyuruyor. İngiltere’de uygulamaya koyduğu reklamlarla gündemi meşgul eden fast food devinin amacı, daha fazla insanın kendi uygulamasını indirmesini sağlamak. Bununla birlikte markanın seçtiği yol, oldukça tehlikeli. Nitekim eğer eleştiriler bu şekilde artarak devam ederse, ortaya son yılların en büyük sosyal medya linçi çıkabilir. Peki Burger King’in bu kadar tepki çekecek reklamı ne olabilir?

Burger King yeni logosu ortaya cikti

Kamuya açık alanlarda bulunan ilan panolarına asılan afişlerde, Burger King reklam metnine “Akıllı İnsanlarda uygulamamız var.” diye başlıyor. Aslında buraya kadar bir sorun yok, ancak metnin devamında kullanılan ve onlarca farklı örneği olan kısım ise, işin rengini biraz değiştiriyor. Öyle ki bir metnin devamında, “Diğer insanlar ise uçak indiğinde alkışlıyor.” ifadesi yer alıyor.

Burger King yeni logosu

Burger King mobil uygulaması yüzünden tepkilerin odağında!

Bu örnek üzerinden açıklayacak olursak, eleştirilere göre Burger King kendi uygulamasını kullananlara akıllı demesinin yanında, kullanmayanlara ise aptal diyor. Üstelik bunu yaparken de, artık alışılmış bir tepki olan uzun yolculuklar sonrasında güvenle yere indikleri için kutlama yapan insanları hedef alıyor.

Burger King yeni logosu

Öte yandan bu tip reklam kampanyaları İngiliz mizahına ters değil. Yani eğer bu reklam metinleri sosyal medyada alevlendirilip büyütülmezse, muhtemelen İngiliz halkı bu durumu çok dert etmeyecektir. Ancak artık sosyal medya linçi diye bir şey var ve Burger King her an bu yeni fenomenin hedefi haline gelebilir.

Yamaha elektrikli bisiklet pazarına giriyor