Bored Ape NFT’lerinin yaratıcılarının başı belada

Bored Ape

Yuga Labs, yaratıcısı olduğu Bored Ape NFT serisinin ve ApeCoin adlı kripto paranın değerini şişirdiği için büyük bir davayla karşı karşıya.

Bugün NFT dediğimizde akla gelen ilk eserler Bored Ape koleksiyonu oluyor. Yuga Labs adlı şirket tarafından geliştirilen bu NFT serisi, kısa sürede oldukça popüler oldu ve bir nevi NFT dünyasının yüzü haline geldi. Ancak NFT’nin yüzü olunca, haliyle NFT ve kripto dünyasında yaşanan düşüş sonrasında hedef olmak da kaçınılmaz oluyor. Nitekim Yuga Labs de bu durumdan muzdarip.

Decrypt’in haberine göre New York merkezli bir hukuk şirketi, Yuga Labs’e karşı toplu bir dava başlatmak için şu anda davacı topluyor ve hazırlıklarını yapıyor. Çok yakında mahkemeye taşınması beklenen bu davada Yuga Labs, Bored Ape NFT koleksiyonunun değerini gerçek değerlerini yansıtmayacak kadar fazla şişirmekle suçlanıyor. Üstelik şirketin sadece bu NFT koleksiyonunun değil, sonrasında piyasaya sürdüğü kripto para birimi ApeCoin’in de değerini şişirdiği iddia ediliyor.

bored ape

Özellikle şirketin ApeCoin’i gelir garantili bir yatırım aracı olarak lanse etmesi şirketin başını epey ağrıtacak gibi görünüyor. Çünkü ApeCoin gelir garantisi verilmesini haklı çıkaracak bir sıçrama yapamadığı gibi bir de kripto pazarındaki düşüşten nasibini aldı ve kayda değer ölçüde değer kaybederek yatırımcıları üzdü.

Bu davayı organize eden hukuk firması, ilk başta gelir garantili olarak lanse edilen ApeCoin’lerin şişirilmiş değerlerinin yüzde 87’sini kaybederek yatırımcıları büyük zarara uğrattığına dikkat çekiyor.

Christopher Nolan’ın yeni filmi Oppenheimer’dan ilk fragman


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir