Boeing’in SpaceX ile yarışma hayali suya düşüyor

Boeing

Uzay taşımacılığı konusunda SpaceX’e rakip olmayı amaçlayan Boeing, uzay kapsülünde yaşadığı sorunlar nedeniyle rakibinin çok gerisinde kaldı.

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Boeing, gözünü atmosferin de ötesine dikmiş ve uzay yarışının bir parçası olabilmek için önemli yatırımlar yapmıştı. Ancak Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX ve Jeff Bezos’un Blue Origin şirketi bu alanda büyük başarılar yakalarken Boeing bir türlü bu şirketlerle ciddi şekilde yarışacak seviyeye gelemedi. Bugün artık geldiğimiz noktada Boeing uzay macerasında büyük bir hüsranla karşı karşıya diyebiliriz.

Boeing uzay seyahatleri için NASA’nın başvurduğu şirketlerden biri olmaya devam ediyor. Bu da şirket için iyi haber. Ancak kötü haber şu ki şirketin uzaya astronotları taşımak için kullanılan kapsülü Starliner, bir türlü istenen seviyeye gelemedi.

SpaceX

Boeing Starliner test edilmeye başlandığı ilk günden beri birçok sorun yaşadı. Bu sorunlar artık aşılmış gibi görünüyordu ki yeni bir sorun daha ortaya çıktı. Gelen son haberlere göre ortaya çıkan bu yeni problemler, şirketin 19 Mayıs’ta gerçekleşecek Uluslararası Uzay İstasyonu uçuşuna engel olmayacak belki ama şirketin kapsülünün tasarımını yeniden gözden geçirmesini gerektirecek.

Boeing Başkan Yardımcısı Mark Nappi, uzay kapsülleri Starliner’ın kapak tasarımının kesinlikle yeniden tasarlanması gerekeceğini söyledi.

CNBC tarafından paylaşılan bilgilere göre şirket bugüne kadar yaşanan aksilikler yüzünden ilk başta planladığından 600 milyon dolar daha fazla harcamak zorunda kaldı. Kapsül kapağının baştan tasarlanması bu rakamı daha da yukarı taşıyacak. Üstelik SpaceX daha şimdiden Uluslararası Uzay İstasyonu’na beş farklı insanlı uçuş yapmışken Boeing daha insansız bir uçuş bile yapamadı. Tüm bunlar göz önüne alındığında Boeing’in bu alandaki girişiminin şimdiye kadar tam bir hayal kırıklığı olduğunu söyleyebiliriz. Şirketin bu gidişatı tersine çevirip çeviremeyeceğini zaman gösterecek.

Tesla Semi önsiparişe açıldı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir