Tesla Semi önsiparişe açıldı

Tesla Semi

Tesla’nın merakla beklenen elektrikli tırı Tesla Semi, uzun bir bekleyişin ardından nihayet önsiparişe açıldı.

Elektrikli otomobilleri ile bu alana öncülük eden Amerikalı otomobil üreticisi Tesla Motors, şimdi bir benzeri de elektrikli tırlar ile yapmak istiyor. Tesla Semi adını verdiği ilk elektrikli tır modelini bir süre önce tanıtan şirket, merakla beklenen bu elektrikli tırı, uzun bir bekleyişin ardından nihayet önsiparişe çıkardı.

Tesla elektrikli tırını önsiparişe sunmuş olsa da henüz bu tırların seri üretimine ne zaman başlanacağı hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Bu konudaki belirsizlik sürüyor olsa da şirket bu hafta tırın performans verilerine dair yeni bilgiler paylaşarak en azından o konudaki belirsizlikleri ortadan kaldırdı.

tesla semi cab interior

Tesle piyasaya iki farklı Semi modeli sunacak. Bu modellerden biri 482 km, diğeri ise 804 km yol kapasitesi sunacak. Dört motorlu bu tırlar, 36 ton yüklüyken 0’dan 100’e 20 saniye içinde çıkabilecekler.

Semi hakkında dikkat çeken bir diğer detay ise kilometrede 1.2kWh yakıyor olması. Kıyaslayacak olursa bu Model 3 sedanların kilometrede yaktığının sekiz katına denk geliyor ki bu bir tır için hiç de fena değil.

Semi’nin sürücü koltuğu aracın merkezinde yer alıyor. Bu yüzden araç hem trafiğin soldan aktığı hem de sağdan aktığı ülkelerde herhangi bir sorun yaşamadan ya da modifikasyona ihtiyaç duymadan kullanılabilecek. Direksiyonun sağında ve solunda aynı zamanda arka aynalar olarak da görev yapacak iki ekran yer alıyor. Tesla Semi’de otopilot özelliği de olacak ama bu özelliğin ne ölçüde kullanılabileceği hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

Daha düşük yol kapasitesine sahip Semi 150 bin dolara satışa sunulurken, 804 km kapasiteli modelin fiyatı ise 180 bin dolar olacak. ABD’de yakıtlı ortalama bir tırın fiyatı 100-150 bin dolar arasında değiştiği için Tesla bu fiyatlarıyla oldukça rekabetçi olacak diyebiliriz.

Donald Trump: “Elon Musk Twitter’ı hayatta o fiyata almaz”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir