Bilim insanları ölümsüzlüğü bulmaya iyice yaklaştı: Devrim gibi buluş

bilim kadını

Biyolojik yaşlanma ile mücadele eden bilim insanları ölümsüzlüğü bulmaya iyice yaklaştı. Hadi gelin bu devrim niteliğindeki buluşa birlikte bakalım.

Bilim insanları ölümsüzlüğü bulmaya son dönemlerde iyiden iyiye yaklaştı. Marvel karakterleri yaratmak isteyen bilimsel çalışmalar sonucunda, biyolojik yaşlanmada temel rol oynayan gizemli bir gen ortaya çıkarıldı. Bu gen ile birlikte, yaşlanmanın getirdiği hastalıkların ortaya çıktığı söylendi.

Wisconsin-Madison Üniversitesi bünyesinde görev yapan araştırmacılar, biyolojik yaşlanmayı çok ciddi bir oranda yavaşlatarak tersine çevirebileceklerini söyledi. Bugüne kadar defalarca böyle çalışmalar yapıldı ancak ilk defa başarıya ulaşıldı.

Bilim insanları yeni bir kök hücre türü deniyor

Kök hücre çalışmaları, yaşlanma karşıtı operasyonların temelini oluşturuyor. Kök hücreler her yenilendiğinde, aynı şekilde gençleşme sağlanabiliyor. Mezenkimal kök hücre olarak isimlendirilen bir çalışma sayesinde hücre yaşlanması tersine çevrildi.

Bilim insanları ölümsüzlüğü bulmaya

Araştırmayı yapan kişilerden Biyomedikal Mühendislik Bölümü fakülte üyesi ve baş araştırmacı Wan-Ju Li, bu buluş ile birlikte yaşlanmaya tam olarak neyin sebep olduğunu bulduklarını ifade etti. Yine onun açıklamalarına göre eğer bu gen tersine çevrilebilirse yaşlanma ile birlikte gelen tüm problemler ortadan kaldırılabilir.

Yaşlanmayla birlikte; kemik erimesi, kıkırdak dejenerasyonu ve diğer bazı vücut problemleri ortaya çıkabiliyor. Bilim insanları bu sorunun giderilmesi için özel bir genetik mühendisliği çalışması yapacaklarını ifade etti. Bilgisayar yazılımlarında tersine mühendislik ifadesini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu çalışma yine onun gibi olacak.

Yeni yapılan buluşlar, şu anda sadece teorik altyapıda geliştiriliyor. Yani henüz ortaya herhangi bir ürün veya benzeri bir şeyler çıkarılmadı. Bu nedenle teorik aşamadan uygulamaya geçilmeden net bir şeyler söylenmesi doğru değil. Sizce bilim insanları gerçekten de ölümsüzlüğü bulabilecek mi? 


Bilim insanları ölümsüzlüğü bulmaya iyice yaklaştı: Devrim gibi buluş” hakkında 3 yorum

  1. anlatılana göre haberde bulunabilir en azından insan ömrü uzatılabilir daha geç yaşlanma olacağı için uzun seneler yaşanabilir 7080 yerine 100-120 gibi enaz seneler olabilir buda bilginin daha da artacağını belgeler ileride neden olmasın yararı olabileceği gibi zararı da olacaktır insanlığa

  2. atin atin ,iyi oluyor.atinda ,önce su ayeti bi ögrenip ondan sonra atin(külli nefsin zäigatülmevt)yani,bütün canlilar ölümü muhakkak tadacak.simdi bu ayetin muhatabi olan insanlardan olan bilim adamlari bu ayetin aksini yapacaklar yani!tamam bilim bir seyöer arastirir muhakkak .ama sunuda bilirse bilim adami olur.yukardaki ayeti yani!ha,saglikli ve uzun ömürlü yasamanin yolunu acabilir beki ,ancak ölümden kurtulus yok kardesim.biiznillah!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir