Ana SayfaGenelSaç beyazlamasını geri döndürebilen bir araştırma yapıldı: Bilim insanları umutlu

Saç beyazlamasını geri döndürebilen bir araştırma yapıldı: Bilim insanları umutlu

Saç beyazlamasını geri döndürebilen bir araştırma bilim insanları tarafından yapıldı. Özellikle son dönemlerde böyle sorunların daha fazla görüldüğü söylenebilir. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Bilim dünyası her geçen gün ilginç çalışmalarla dikkat çekmeyi başarıyor. Geçtiğimiz günlerde kanser aşısını bulan bilim insanları şimdilerde saç beyazlaması ile ilgili bazı araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalar kesinlikle bir ürün geliştirmeye yönelik değil. Bunun yerine sadece laboratuvar ortamında konunun nedenlerini ve nasıl ortadan kaldırılacağını araştırıyorlar.

Yapılan çalışmalar sonucunda saç beyazlaması ile ilgili problemin en büyük nedeninin gerçekten de stres olduğu ifade ediliyor. Bilim insanları bunun genetik olduğunu ifade etseler bile yine de stres en önemli faktör. Saçların beyazlaması stres faktörü devreye girdiğinde pigment kaybına yol açıyor.

Saç beyazlamasını geri döndürebilen yapı sadece insanlarda var

Yapılan çalışmalarla birlikte 9 ile 65 yaş aralığında denekler iyice araştırıldı. 14 farklı gönüllü bu alanda denek olarak kullanıldı. Yapılan çalışmalarda saçlarda pigment kayıplarının olduğu görüldü. Renkli saça sahip olanların saçlarının daha az beyazladığı ortaya çıktı.

Saç beyazlamasını geri döndürebilen

Gönüllüler yoğun stres altında bırakıldı. Bu stres sonrasında katılımcılar tatile gönderildi. Burada yer alan 5 saç eski haline döndü. Böylece saç beyazlamasının neredeyse tamamen stres nedeniyle ortaya çıktığı ve stres yükünün kalkması ile birlikte bunun geriye döndüğü görüldü.

En iyi egzersiz teknikleri bilim insanları tarafından açıklandı

Yapılan çalışmalar fareler ile de desteklendi. Yoğun stres altında kalan farelerin tüylerinde grileşme ortaya çıkıyor. Ancak onlarda geriye dönüş yaşanmıyor. Yani tüy değişimi olduğu gibi kalıyor. Bunun büyük oranda sadece insanlara özgü olduğu düşünülüyor. Türkiye’de saçları erken yaşlarda beyazlayan birçok kişi için bu araştırma umut oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting