Ana SayfaGenelBilim insanları karanlık madde hakkında büyük keşif yaptı

Bilim insanları karanlık madde hakkında büyük keşif yaptı

Uzay çalışmalarına devam eden bilim insanları, karanlık madde hakkında büyük keşiflere imza atmaya devam ediyor. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Bilim insanları, karanlık madde ile ilgili sürekli yeni araştırmalar başlatıyor. Evrendeki maddelerin dörtte birinden fazlası bu maddeyi içeriyor. Normal şartlarda bu maddeyi ölçmek neredeyse imkansız. Ancak bilim insanları bu maddeyi ölçebilmenin bir yolunu geliştirdi.

Karanlık madde, neredeyse evrenin tüm sırlarını içeriyor. Swinburne Teknoloji Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, bu sırrın çözülebileceğini gösteriyor. Ancak biraz zaman alacağını baştan söylemek gerekiyor.

Karanlık maddenin etkileri ölçülebiliyor

Mevcut teleskoplar, karanlık maddeyi tamamen ortaya çıkarmak için yeterli değil. Ancak bilim insanları bunu ölçmenin bir yolunu buldu. Onlar karanlık madde yerine, etkilerine odaklanmayı tercih etti. Araştırma ekibi, “Bu durum, ne kadar rüzgâr olduğunu anlamaya çalışmak için bir bayrağa bakmak gibidir” ifadelerine yer verdi.

- Reklam -

Bilim insanları karanlık madde

Araştırma ekibinde yer alan Doçent Dr. Edward Taylor, yine benzer fikirlere sahip. Galaksilerin bozulma oranından da bahseden Taylor, bunu yeni bir tür hesaplama olarak ifade etti. Gelen veriler değerlendirilecek ve bu sayede galaksilerin bozulması için ne kadarlık bir karanlık maddeye ihtiyaç duyulduğu ifade edilecek.

Galaksilerin oluşumunda bile karanlık madde çok büyük bir etkiye sahip. Bilim insanları bunun farkında olduğu için yeni hesaplama türüne fazlasıyla önem veriyor. Sizce yeni hesaplama yöntemi neleri değiştirebilir? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

- Reklam -

6 YORUMLAR

 1. Karanlık Madde’nin Z bozonunun çok ender bir bozunumu ile ortaya çıkan photon olduğu 12 Ağustos 2020 tarihinde CERN’de yapılan Hadron çarpıştırması sonucu anlaşıldı. Kaon elementinin Beta bozunumu esnasında 6 adet Z bozonunu ilk olarak tespit edebildiler…….. 1900’ların sonundan beri Z bozonunun çok ender bir bozunumu esnasında Karanlık Maddenin soğuk kısmını açığa çıkarabileceği tahmin ediliyordu. Bunun için önce Higgs alanının bulunması gerekiyordu. 2012 yılında yine Cern’de Higgs Bozonu ilk olarak gözlemlendi……. Bence burada dikkat edilmesi gereken husus, bütün bu çok kıymetli bilgilerin Avrupa birliğinin ortaklaşa yatırımı olan İsviçre’de ki CERN laboratuarında ispatlanabilmesi…….. Allah 19 yüzyılın başından beri bütün teknolojiyi Amerika’ya akıtıyorda, bu en hassas bilgileri niye Avrupa’lılar bulmuş gibi görünüyor…… Bu üzerinde çok düşünülmesi gereken bir husustur. 12 Ağustos 2020 yılında 10 Milyarda bir oranında oluşan Z bozonundan 6 adetini tespit ettiler. Z bozonunun elde edilmesi demek, ışıktan madde yapabilmek demek oluyor….. Tabii ki, 6 adet Z bozonu ile yapılamaz bunlar, ama bu çok önemli bir başlangıç… Hadron Çarpıştırıcısı tekrar tamire alındı. 2021 yılında Kaon Elementinin W ile Z bozonlarının çarpıştırılması sonucu Beta bozunumu halinde Z bozonu açığa çıkarınca, insanlık ışıktan maddeye, maddeden ışığa dönebilmeyi başarmış olacaklar…… Z bozonu sadece W + ve W – ile birlikte zayıf nükleer kuvveti oluşturuyor. Bunların işi bilgiyi kainatlar arası dengeli bir şekilde taşımak…. Z bozonu yüksüz yani elektrik yükü yok. ZO fakat W bozonu hem artı hem eksi yük taşıyor. Ben bunu biraz şöyle anlıyorum, sanki W + yüklü olunca 2/3 oranında fonksiyon görüyor, W eksi ise 1/3 oranında iş görebiliyor. Müslümanların bulduğu “Sıfır” sayısı ise dünya işlerinin ve paralel evrenlerin denge unsuru oluyor….. Kur’an-ı Kerim’de bütün varoluşun, zekî hayatın menşei kesrettir diyor. Yani bazen rastlantısal hareketlerde bulunan quanta’nın davranışlarını dengeli bir şekilde tutabilmek Allah ü Taala’nın zeki çocukları ile kontrolde tuttuğu çok önemli bir iştir…. 21. yüzyılda insanlık Allah’ın yaratış/yaradılış mucizelerini çözdü, ama Allah’ın kendisinin ne kadar mütevazi, hiç ortalıkta görünmez bir güç olduğunu hala daha çözemedi. Ben yaklaşık 7 senedir söylüyorum…… ALLAH HİÇLİK KİSVESİ ALTINDA SAKLANMIŞ OLAN HERŞEYDİR….. Kur’an-ı Kerim iyilik de kötülük de Allah’tan gelir diyor…. Paralel Evrenlerin Sırat köprüsü dediğimiz köprüyü elinde bir sopanın artı tarafını dengede tutabilenlerin geçebileceği bildirilerek çok büyük bir tüyo verilmiştir. Geri kalan seçim hakkı sahibi olan akıllı yaratıkların doğru seçimleri yapabilmesine kalmıştır.

 2. maalesef senin dediğin negatif madde ya da anti madde olabilir. karanlık madde biraz daha farklı , ve yine maalesef senin kuranın antik yunanda, mısırda,babilde oluşturulan. hipotezlerin dışında hiçbir farlı tez ortaya koymuyor. şuandan gelecekten bir haber de vermiyor! bırak bilimi modern ekonimiden bile bihaber, kurandaki ekonomi algısı. etik kavramıda modern etikle tamamen alakasız, modern kimya ve biyolojide neyazkki yok. kısaca kendi zamanında muhammedin yazdığı, aristodan bile zayıf kalan bir araştırma kitabı denilecek bir kitap olabilir ancak. romantik algılarınızdan inanca muhtaçlığınız ve benlik kavramındaki yalnızlığınızdan ötürü bunu bağdaştırma çabalarınız kendi trajikomik durumunuzu yansıtmaktan başka bir şeyde ortaya koymuyor

  • hadi ordan İFTİRACI…
   k_madde biraz farklı deyip, lafı hemen farklı yöne çekmişsin… madem çok biliyorsun açıkla, yapacağın açıklamada “kopyala-yapıştır” olacak zaten…
   delilsiz, ispatsız, benzetme yöntemiyle kendine makul olup, akıl-mantık ve genele hitap etmeyen
   iftaradan öteye gidemeyen yorumun, kendi zeka silüetini meydana çıkarmış…

 3. Allah o şeytana lanet etmiştir. Demişti ki o: ” senin kullarından belirli bir pay elbette alacağım. Yemin olsun, onları saptıracağım, onları kuruntulara / hurafelere / anlamını bilmeden okumaya mutlaka iteceğim. Onlara mutlaka emir vereceğim de davarların kulaklarını yaracaklar; onlara muhakkak emredeceğim de Allah’ın yaratışını / yarattıklarını değiştirecekler. ” kim Allah’ ı bırakıp da şeytanı yandaş edinirse açık bir hüsrana kesinlikle yuvarlanmış olacaktır. ( nisa suresi: 118 – 119 )

  Oyalı (21 Kasım 2007- 16 Nisan 2012)
  Türkiye’nin ilk klon kuzusu ve dünyanın en uzun yaşayan klon canlılarından biri olan Oyalı, akciğer enfeksiyonundan öldü. Oyalı’nın Bahar isminde bir yavrusu da oldu.
  Efe, Ece ve Ecem
  TÜBİTAK destekli “Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması” projesi kapsamında 2009’da kulak derisi hücresinden klonlanan yerli boz ırk boğa Efe ile dişi klonlar Ece ve Ecem dünyadaki klonlar içinde “en uzun yaşayanlar” sınıfına girdi.

  Kulak derisi içindeki hücreler daha kolay elde edildiği için bu yöntem klonlamada daha çok tercih ediliyormuş
  Ben bu ayeti ilk duyduğumda sarsılmıştım. Çünkü bu klonlama mevzularına biz tanık olmuştuk ama bizden öncekiler bunun olabileceğini bile bilmiyorlardı. Onlarda bu ayeti farklı faklı tercüme ettiler. Düşünen insanlar için Kuran apaçık bir mucizedir. Stephen Hawking’in Aforizmalar kitabını okumuştum. En baştan beri ateist olduğunu söyleyen Stephen Hawking kitabın sonuna doğru Tanrının olabileceğini söylüyordu. Yani yaratılışın olduğunu ve evrenin tasarlandığını. Çünkü Bing Bang dediğimiz patlamanın henüz ikinci saniyesinde milyonda bir yavaşlama olsaydı evren içine çökecekti, milyonda bir hızlı olsaydı evren param parça olacaktı. Böyle bir şeyin tesadüf olamayacağı açıktır. Dünya ise canlıların yaşaması için özellikle tasarlanmış bir yerdir. Düşünün manyetik kalkanımız olmasaydı, atmosferimiz olmasaydı, dünya dönmeseydi, güneşe daha yakın ya da uzak olsaydık. En ufak bir hesap hatası zaten dünyamızı ölümcül bir yer haline getirirdi. Marsa gidin bakalım koruyucu yaşam üniteleriniz olmadan kaç saat hayatta kalabilirsiniz. Allah birçok şeyi Kuranda apaçık anlatıyor. Görmek istemeyen görmez. Allah dileseydi herkesi iman ettirirdi.

  • çok güzel bi yorum…
   hem şok geçirdim, hem de bir mucizeye tanık olduğumuzu fark ettim, sayenizde…
   klonlamanın nasıl yapılacağını dahi 1400 yıl öncesinden, bilgisini vermiş Yüce Yaradan,
   bu içinde yaşadığımız müthiş yazılımın mimarı …

 4. galaksilerin hepsinde karanlık madde yoğun şekilde bulunmaktadır bütünlüğü sağlayan merkezdeki karadelik değildir etkisi var ama karanlık madde kadar değil.iç taraftaki yıldızla dış taraftaki yıldızın dönme hızları neredeyse aynı hızdadir.normalde merkezdeki hızlı dıs hattaki yavaş olmalı. karanlık madde burda devreye giriyor. yani galaksiler karanlık maddeyle doludur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting