Ana SayfaGenelBilim insanları insan kasını taklit etmeyi başardı: Devrim gibi teknoloji

Bilim insanları insan kasını taklit etmeyi başardı: Devrim gibi teknoloji

Bilim insanları insan kasını taklit etmenin yolunu sonunda buldu. Uzun bir süredir devam eden çalışmalar sonucunda karşımıza son derece ilginç bazı detaylar çıktı.

Bilim insanları insan kasını taklit ederek önemli gelişmelere imza atmaya devam ediyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalara baktığımızda kas gibi performans gösteren yeni bir lif türünün yaratıldığı görülüyor. Araştırmacılar bu kas benzeri lifler ile birlikte bilim dünyasının dikkatini kendi üzerine çekti.

Bilim insanları insan kasını

Tıp ve robotik dahil olmak üzere birçok çeşitli şekillerde kullanılabilen liflerin ilginç özellikleri var. Bu lifler ile birlikte robotik kollar zayıf kolları olan kişilere hareket ve güç kazandıracak. Böylece ünlü oyun Crysis benzeri bir yapı ortaya çıkacak. Araştırmacılar potansiyel uygulama için cerrahi prosedürleri araştırıyor.

Bilim insanları insan kasını taklit etti

Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda ABD merkezli üniversiteler büyük rol oynadı. Fiber malzemeler tamamen nano bir yapıya sahip. Böylece çok küçük sürtünmeler bile devre dışı bırakılabiliyor. Ayrıca polimer grubunun hidrofobik kısımları ile birlikte sudan korunmak mümkün.

Bilim insanları insan kasını

Crysis oyununu muhtemelen oynamışsınızdır. Hatırlayacağınız üzere bu oyunda kas yapısını ve insan gücünü üst seviyelere çıkaran materyaller kullanılıyordu. Böylece savaşçıların gücü normalden kat kat daha yüksek oluyordu. İşte bunu bilim insanları gerçek hayata uyarlamayı başardı.

Yakında cerrahi operasyonlarda kullanılabilir

Bu yeni teknolojinin kısa bir süre içerisinde cerrahi operasyonlarda kullanılma ihtimali bile var. Ancak öncesinde bazı deneme ve güvenlik aşamalarını geçmesi gerekiyor. Hemen ardından kullanıma sunulabilir.

Elon Musk, SpaceX ve Tesla çalışanlarına çağrıda bulundu

Bu yeni teknoloji daha şimdiden büyük bir heyecan yarattı. Bilim dünyası enerji yoğunluğu ve hızı ile birlikte bu yapının hareketleri kolaylaştırmasını bekliyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting