Bilgisayar satışları düşmeye devam ediyor

Bilgisayar ve telefon fiyatlarına

Küresel bir araştırma firması olan Counterpoint, dünya çapındaki bilgisayar satışları konusunda yaptığı araştırmada düşüşün devam ettiğini açıkladı.

Şirket yayınladığı raporda bilgisayar satışları için 2. çeyrekte yıllık bazda yüzde 11,1 kayıpla 71,2 milyon adede ulaşacağını tahmin etti. yüzde 24,4 pay. IDC’nin 2022’nin ikinci çeyreği için yıllık bazda yüzde 15,3 düşüş bildirmişti.

Araştırma şirketi, dizüstü bilgisayarlar için tedarik zincirini bozan ve Quanta, Compal ve Wistron dahil olmak üzere önemli dizüstü bilgisayar ODM’leri üzerinde etkisi olan Şanghay ve Kunshan’daki kilitlenmelerin düşüşten çoğunlukla sorumlu olduğunu iddia ediyor. Önemli ODM’ler Nisan ve Mayıs aylarında sırasıyla %40 ve %20’lik yıllık düşüşlere sahipti.

s22 3

Counterpoint’e göre üretim hatları, Mayıs ortasına kadar düzenli operasyonlara devam etmiş ve sipariş yığılmalarını temizlemiş görünüyor. Ek olarak, talep ve insanların talep etmesindeki düşüklük, bölgesel savaşlara ve küresel enflasyona bağlanıyor.

Lenovo’nun genel sevkiyatları, çoğunlukla, kısmen mütevazı ticari siparişlerle dengelenen zayıf tüketici talebinin bir sonucu olarak, yıllık %12,7 düşüşle 17,4 milyon adede geriledi. HP, sevkiyatlarda yıllık %27’lik bir düşüşle 2022’nin ikinci çeyreğinde lider markalar arasında en çok etkilenen oldu. İş ve premium müşterilere öncelik veren bir ürün stratejisi nedeniyle, Dell’in yıllık düşüşü yalnızca %5 oldu.

Bilgisayar satışları

Acer, 2021 yılının ikinci çeyreğinde %14,8 ile büyük gerileme yaşarken, Asus ise yıllık %7,7’lük bir düşüş yaşadı. Apple’da özellikle üretim parçası eksikliğinden %20’lik bir düşüş yaşadı.

Kullanıcıların talebinin az olmasından dolayı ise OEM stokları artmaya devam ederken, Counterpoint bu tedarik zorluklarının yılın ikinci yarısında düzeltileceğine inanıyor. Bu nedenle, bu düşüşlerin kesilmesi ile bilgisayar satışlarının tekrar normale dönmesini bekliyor.

Galaxy S22 yeni renk modeli ile kullanıcıların karşısına çıkıyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir